Evropská unie hlásí podobné plány na regulaci virtuálních měn už od roku 2013, zatím však nebylo nic definitivně schváleno. Česká republika se tak rozhodla stejně jako Německo nebo Francie nečekat a řešit problematiku v rámci vlastní legislativy. Zatímco Francie nebo třeba i Rusko prohlásily bitcoin za nezákonnou formu platby, Německo klasifikovalo bitcoiny jako osobní prostředky na účtu.
Hrozba anonymity
Česko se chce držet zatím neschválených plánů unijních legislativců. „V současné době pracujeme na novele našeho zákona proti praní špinavých peněz a financování terorismu,“ říká šéf Finančního analytického útvaru (FAÚ) Libor Kazda. Podle něj nový zákon výrazně pomůže při odhalování podvodů spojených s virtuálními platidly. FAÚ totiž zaznamenal nárůst počtu podezřelých obchodů, kdy jsou výnosy z trestné činnosti investovány právě do virtuální měny.
Detaily nového zákona Kazda zatím komentovat nechce, novela prý ale bude odrážet změny, které přinese směrnice Evropského parlamentu a Evropské rady o předcházení zneužití finančního systému k praní peněz a financování terorismu.
Právě tato legislativa, která se nejpozději do dvou let od schválení bude muset promítnout do práva všech členů Evropské unie, je vlajkovou lodí regulace virtuálních měn. Směrnice zatím prošla prvním čtením v Evropském parlamentu a má za sebou připomínkové řízení.
Více čtěte v novém vydání týdeníku Euro
Čtěte také:
Byznys s bitcoiny chytá druhý dech. Investuje do něj banka Goldman Sachs