Čína je ovšem to, čemu se říká „price-maker“ u mnoha komodit, takže vývoj čínské poptávky má zásadní vliv na světové ceny. Jinak řečeno- slabá čínská poptávka snižuje ceny komodit a Čína si tak pokles cenového indexu doveze, ač jej sama způsobila.
Čína samozřejmě může přistoupit ke stimulaci poptávky, ale podívejte se na další dva následující grafy. V pololetí loňského roku už celková zadluženost v Číně překročila hranici 250% HDP a dále roste.
Pozoruhodné jsou také historky o tom, co dělají čínské municipality, aby udržely ceny stabilní nemovitostí, což je základní zdroj jejich příjmů a kolaterál jejich dluhu. Normálně s nimi manipulují prostřednictvím účasti na aukcích na poptávkové, nikoli nabídkové ceně. Bodejť by ne- představte si, co by se stalo s čínským municipálním dluhem, kdyby seny nemovitostí prudce spadly.
Co se stane s dlužníky při této úrovni zadluženosti obecně, když jejich příjmy porostou pomaleji, než byli zvyklí, a možná neporostou vůbec, zatímco hodnota jejich aktiv, užívaných jako zajištění půjček, poklesne? Je sice hezké, že dluh centrální vlády je nízký, jenže celková „zaúvěrovanost“ Číny je vysoká na poměry rozvíjejících se ekonomik až abnormálně.
Čtěte další komentáře autora: