Menu Zavřít

Stínový kníže z Hluboké

16. 5. 2004
Autor: Euro.cz

Moc jihočeského lobbisty sahá nečekaně daleko

Snad jen novogotický státní zámek mu ještě v Hluboké nad Vltavou neříká pane. Podhradí však před ním stojí v uctivém pozoru – hlubočtí pravičáci stejně jako komunisté o něm mluví s respektem, někteří rozvážou jen mimo záznam. Papírově přitom jeho rodině patří ve městě jen svépomocí postavená vila a nevelká dopravní firma. Radnici před dvěma lety opustil. I když ve svém kabrioletu Porsche je Pavel Dlouhý (51), předseda Regionální agrární komory Jihočeského kraje a šéf hlubocké ODS, na ulicích jihočeského letoviska viditelný až příliš, jeho moc je skrytá: získal ji více než patnáctiletým budováním pozoruhodných obchodních a politických vztahů.

Politik v pozadí.

„Je to nesmírně chytrý člověk, myslí za tři rohy dopředu,“ říká o Dlouhém pro týdeník EURO hlubocký starosta Tomáš Jirsa (ODS). „Škoda, že z něj nemůžeme udělat šéfa FBI. Nahlédl jsem do jeho obchodů a je to neuvěřitelné,“ naznačil. Zatímco Jirsa o osudu Dlouhého jen uvažuje, Dlouhý Jirsovi cestu reálně rýsuje. Jirsovu letošní kandidaturu do Senátu nepodporoval, nominace prošla jen kvůli vytrvalosti českokrumlovské a prachatické ODS. Každopádně proti populárnímu hlubockému šerifovi to kandidát ČSSD, náměstek jihočeského hejtmana Karel Vachta nebude mít snadné.
I Dlouhý působil v komunální politice, do podzimu 2002 byl hlubockým radním. V té době však gradovala aféra se stavbou osmnáctijamkového golfového hřiště na ekology ceněné Podskalské louce pod zámkem, jež prosazoval právě on. Následovalo zadní místo na volební kandidátce a Dlouhý už do zastupitelstva nevstoupil. To však jeho vliv nijak nezmenšilo. „Vždyť v jižních Čechách nebyl po listopadu 89 bez jeho vědomí vydán ani hektar půdy. A jeho moc sahá daleko mimo region,“ tvrdí významný zdroj blízký Parlamentu. „Je třeba se podívat, kdo navštěvuje lovy na Hluboké. Pan Dlouhý rozhodně nechce, aby se o něm moc vědělo,“ říká zas o Dlouhého vazbách vysoký představitel Jihočeského kraje. Dlouhý týdeníku EURO přislíbil rozhovor, nestanovil ale žádný termín, a schůzka se do uzávěrky neuskutečnila.

Pozemkový král.

K líč k Dlouhého přezdívce „kníže Pavel“ leží na počátku devadesátých let. Pár let před revolucí Dlouhý nastoupil jako hlavní zootechnik zemědělského družstva Lišov u Českých Budějovic. „Svůj organizační talent už měl, jen ho nemohl využívat,“ vypráví jeho tehdejší kolega, nynější šéf ZD Lišov Zdeněk Vyskočil. Zásadní význam pro Dlouhého vzestup měly pevné vazby na Školní zemědělský podnik (ŠZP) na Hluboké, kde se stal po převratu ředitelem. Elitní zařízení hospodařící na státních pozemcích zrovna přecházelo z pražské Vysoké školy zemědělské na Zemědělskou fakultu Jihočeské univerzity. Dlouhého kamarád poslanec Karel Mach (KDU-ČSL) se v květnu 1993 stal předsedou představenstva Pozemkového fondu ČR (do prosince 1997) a Dlouhý byl o rok později zvolen členem dozorčí rady. Mezitím mu při transformaci ŠZP sekundoval šéf hlubocké ČSSD a tamní radní Jaroslav Půr, který koupil restituční nárok na Šumavě a fond mu náhradou vydal pozemky na Hluboké – také onu Podskalskou louku. Od ŠZP zase Pozemkový fond získal v nedalekých Chotýčanech pozemky, které náhradou vydal stavební firmě MANE a ta je pak levně prodala Karlu Machovi – starostovi obce. Na části majetku ŠZP dnes hospodaří firma Agriprod a Holiday Horses Club, v nichž je Půr společníkem (dvůr Vondrov dostal na opravu dotaci z fondu Sapard po ministerstvem zemědělství. Areál má přezdívku Southfork podle seriálu Dallas). Ačkoli Dlouhý formálně nezískal při transformaci školního podniku ani ar půdy, na Hluboké se tvrdí, že de facto vládne asi 150 hektarům pozemků.
Když se Hluboká ucházela o přemístění divadelní točny z Českého Krumlova (na lokalitu poblíž Vondrova), účastnil se jednání s ministrem kultury Pavlem Dostálem právě Dlouhý (EURO 15/2004).

Pán na Budějovicích.

„Vím, že má kontakty, vždy ví kam jít, je blízký kamarád se současným náměstkem ministra zemědělství Karlem Machem,“ potvrdil týdeníku EURO generální ředitel českobudějovické Madety Milan Teplý. Podle něho Dlouhý v červnu 1997 uvažoval o kandidatuře na šéfa Agrární komory ČR, uspěl však jihomoravan Václav Hlaváček.
Dlouhý svůj vliv uplatňuje hlavně přes funkce ve statutárních orgánech četných firem. Jakýsi „štáb“ má v kanceláři firmy Agrotrans, sídlící v pronajatém Knížecím dvoře v centru Hluboké. Tu již dlouho provozuje na živnostenský list jeho žena Jana Dlouhá, jde o kamionovou přepravu. Z obchodního rejstříku vyplývá, že Dlouhý je také předsedou představenstva budějovické Okresní agrární komory, místopředsedou představenstva regionální rozvojové agentury RERA, členem představenstva ve firmách Hluboká Invest (spolu s Jiřím Šmejcem), Rybnikářství Hluboká, Rybářství Třeboň (spolu s vlivným advokátem Vladimírem Koubkem), Výstaviště České Budějovice (do loňska s Karlem Machem), místopředsedou dozorčí rady Jihočeské vzájemné iniciativní společnosti, členem dozorčí rady ve společnostech FED, Fish Market, Rybářství Tábor, České lesy a Lesy Hluboká nad Vltavou. Poslední firmu vlastnicky ovládá (do roku 2000 byl i předsedou představenstva) prostřednictvím své společnosti Ekofidas bývalý asistent místopředsedy sněmovny Františka Brožíka (nyní místopředseda Pozemkového fondu ČR) a donedávna i ministra zemědělství Jaroslava Palase Vojtěch Slówik (EURO 1/2004). S Dlouhým sedí v dozorčí radě také někdejší federální ministr vnitra a výkonný místopředseda ODS Petr Čermák.

Fotbalové dynamo.

Dlouhého kamarádem je i hlubocký rezident Vladimír Koubek. Majitel úspěšné právní kanceláře zastoupené v Praze je zároveň místopředsedou dozorčí rady prvoligového fotbalového klubu SK Dynamo České Budějovice. Říká se, že právě přes něj a přes dobré vztahy s Jihočeskou energetikou jako hlavním partnerem klubu prý Dlouhý v Dynamu uplatňuje svůj vliv. Budějovický stadion právě prochází rekonstrukcí hrazenou městem, která stála desítky milionů - dluhy by měl městu pomoci splácet nový vlastník klubu. „Nového majitele budeme znát už v létě. Pana Dlouhého jsme oslovili, ale zatím je to ve stadiu vyjednávání,“ řekl týdeníku EURO výkonný ředitel Dynama Emil Kristek. Osloven byl podle něj i Dlouhého hlubocký soused fotbalista Karel Poborský a jeho kolega Ladislav Marek (firma LIBRA).

Jak přijít o razítko.

Nájemním sousedem Dlouhého sekretariátu na Knížecím dvoře je podnikatel Pavel Frelich. Jeho manželka Renata Frelichová měla do roku 1995 na Okresním úřadě v Českých Budějovicích na starosti potvrzování oprávněnosti restitučních nároků. Když se pak měla stát přednostkou Okresního úřadu, vláda jmenování dvakrát pozdržela. Nakonec ji prý prosadili lidovci. Těsně před zrušením okresních úřadů se Frelichová stala státní zástupkyní a její post krátce zastával dosavadní zástupce Josef Šíma. Ten se proslavil letos v dubnu, kdy vyšlo najevo, že jako generální ředitel Zemědělské vodohospodářské správy (do úřadu jej po meziangažmá v Českých lesích a v Povodí Vltavy dosadil Palasův náměstek Karel Mach) zařídil, aby povodňové dotace na sanaci vodních toků dostaly hlavně firmy Eko-les, patřící do skupiny České lesy, a MANE (na Hluboké stavěla golfové hřiště a vilovou čtvrť).
Proti stavbě golfového areálu před dvěma lety protestovala občanská sdružení Jihočeské matky a Calla. Dlouhého tehdy kvůli trestním oznámením vyslýchala policie. „Mafie je silné slovo, ale tak nějak se chovají,“ řekla týdeníku EURO aktivistka Jihočeských matek Jaroslava Brožová. „Dlouhý umí jednat dost ostře, jako by byl zvyklý, že si ke každému může všechno dovolit. Když s vámi mluví, cítíte za každým slovem výhrůžku,“ uvedla. Předseda ekologického sdružení Calla Vladimír Molek zase souhlasí s označením „kníže Pavel“. „Mám pocit, že starostovi Jirsovi přerostl svými aktivitami přes hlavu,“ dodává. Ačkoli se aktivisté proti golfovému hřišti několikrát odvolali, okresní úřad řízený Frelichovou stavbu podporoval. Soudní znalkyně Božena Šerá, dávající svými posudky za pravdu protestujícím, přišla dva měsíce po aféře o znalecké oprávnění.

bitcoin_skoleni

Strach a peníze.

Dlouhého se na Hluboké bojí. „Nedovolím si hodnotit jeho způsob vystupování nebo chování, tak často se nestýkáme. Inženýr Dlouhý patří na českobudějovicku k významným osobnoéstem se silným vlivem ekonomickým i politickým,“ uvedl pro týdeník EURO Karel Vácha, předlistopadový starosta města, dnes radní a majitel stavební firmy. Dodal, že neví, proč by si měl dělat nepříjemnosti, když je boj o zakázky a dlouhý je spjat s některými zadavateli. O poměrech na Hluboké získal týdeník EURO řadu svědectví. Neshody mezi Jirsou a Dlouhým údajně řeší podnikatel Jan Nedvěd z firmy MANE. Koluje historka, že Dlouhému při jednom návratu z hostince asistovali místní policisté. Fámy mluví o monitorování telefonů, o ovládání firem pomocí půjček či smluv o smlouvách budoucích. Kamarády Dlouhého jsou údajně zástupce jihočeského hejtmana Jiří Vlach (US) a šéflidovec Miroslav Kalousek. Někteří lidé mají strach z napadení. Také se traduje, že Dlouhý s sebou stále nosí hotovost asi padesát tisíc korun. „Je to významný lobbista,“ říká muž, který Dlouhého dobře zná. „Jeho filozofií je, aby neexistoval. Je obdivuhodné, které dveře se před ním v Praze otvírají. Řekl bych, že sedí u největších obchodů, které se v Česku uzavírají. Tak to je. To vám ale nikdo neřekne, to neseženete,“ dodává. Spojení slov „Dlouhý“, „mafie“ nebo „výhrůžky“ lze překvapivě zaslechnout i v pražské centrále ODS.

  • Našli jste v článku chybu?