Kdyby si nedělala rezervy a opravné položky skoro 600 milionů korun, mohlo to být lepší. U zisku i ukazatele EBITDA. Ten by byl kolem 1,7 miliardy. Ale podstatné je, že se tím Vítkovice konzervativně zajistily pro další období. Do konsolidace jsou totiž zahrnuty i Vítkovice Power Engineering, tedy firma, u které se kvůli tureckému projektu Adularya opakovaně spekulovalo o tom, jak si poradí se závazky vůči subdodavatelům.
Konzervativní přístup je dobrou zprávou zejména pro banky, respektive připravovaný bankovní klub pod vedením Komerční banky. I společnost Vítkovice, kde je vliv opravných položek a rezerv nejcitelnější, má konsolidovaný provozní zisk zhruba 18 milionů korun. Ukazatel EBITDA má u Vítkovic hodnotu přes 600 milionů korun. Účetní ztráta Vítkovic bude kolem 70 milionů korun.
Lahve táhnou
Je jasné, že VMG ustojí jak tureckou elektrárnu, tak nižší tržby z klasického byznysu, který v loňském roce doplácel na pokles investic spojených s těžbou a zpracováním ropy a plynu. Nižší příjmy z klasiky se navíc mají vybalancovat vyššími tržbami lahvárenské části VMG, která je nejstarším Světlíkovým byznysem a jede dobře i díky propojení na CNG projekty. „Není pravda, že bychom stavěli jen na lahvích. Velký balík fakturací za investiční celky jsme měli v roce 2014 a budeme mít zase letos. To je normální, když děláte na projektu několik let, tak máte fakturace v sinusoidě,“ tvrdí Světlík.
Očekávané konsolidované tržby skupiny na úrovni zhruba 14 miliardy korun za minulý rok nejsou žádná tragédie, i když klesly proti roku 2014 asi o dvě miliardy. Podle Světlíka v nich není vidět nejen „odložená fakturace“, ale ani vyšší míra tržeb do skupiny.
Čtěte také:
Vítkovická elektrárna už dodává energii v Turecku
Vítkovice vstoupily zakázkou za 100 milionů do nového oboru, opraví pec
Světlíkův klíčový byznys, Vítkovice Cylinders, byl rekordně úspěšný