Menu Zavřít

„Upír“ z Karlovy univerzity dělal byznys pod hlavičkou školy

9. 12. 2015
Autor: Facebook Wadima Strielkowského

V jedné z velkých univerzitních kauz posledních let se objevují další nesrovnalosti. Bývalý zaměstnanec Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Wadim Strielkowski se nejen podílel na obrovském množství publikací, které mohou vysát ze státního rozpočtu miliony na vědu, ale také využil veřejnou vysokou školu k vlastnímu podnikání. Prostřednictvím letních kurzů a různých školení pořádaných pod hlavičkou fakulty rozvíjel byznys své vlastní soukromé školy.

O kauze podvodných publikací i podivné soukromé školy vysávající Karlovu univerzitu informoval Týdeník Euro ve svém pondělním vydání.

Fakulta sociálních věd (FSV UK) teď přiznala, že kurzy schválila, poskytla kontakty na možné studenty a vydala certifikáty absolventům. Strielkowski přitom kurz organizoval jako součást svého byznysu a absolventům nabízel i další služby včetně zpoplatněného vydávání jejich akademických článků. Sám vlastní společnost Univerzitní servis, která dokonce uzavřela s Fakultou sociálních věd smlouvu o pořádání kurzu. „Po školeních, která jsem organizoval, vydávalo certifikáty za jejich absolvování oddělení zahraničních styků Fakulty sociálních věd po dohodě se mnou,“ tvrdí Strielkowski.

Certifikáty o účasti na těchto kurzech vydávalo Oddělení zahraničních styků FSV UK stejně, jako činí v případech obdobných vzdělávacích kurzů, které pořádají zaměstnanci fakulty

Diplomy, které má Týdeník Euro k dispozici, skutečně vydala Fakulta sociálních věd, i když kurz byl vlastně privátním byznysovým projektem Strielkowského. „Fakulta schvalovala sylaby a kontrolovala obsah kurzů. Certifikáty o účasti na těchto kurzech vydávalo Oddělení zahraničních styků FSV UK stejně, jako činí v případech obdobných vzdělávacích kurzů, které pořádají zaměstnanci fakulty,” uvedl v prohlášení ke kauze proděkan Fakulty sociálních věd UK Filip Láb.

Kde skončilo školné?

Každý účastník jednoho z kurzů nazvaného Modern Management musel zaplatit školné ve výši 500 euro. Kdo peníze inkasoval, dosud není zřejmé. „V tuto chvíli na to odpovědět neumím,“ uvedl proděkan Láb. Fakulta celou záležitost v současné době šetří. Její vedení, které smlouvu se Strielkowskim podepisovalo, tedy ani neví, jestli z peněz za svou letní školu fakulta něco získala. Týdeník Euro se pokusil kontaktovat i děkana Jakuba Končelíka, ale zatím neúspěšně.

Strielkowski na dotaz, kolik peněz za kurzy dostal, neodpověděl. Ještě minulý týden přitom kurz inzeroval na stránkách své soukromé školy Prague University of Social Sciences and Humanities, kterou vlastní právě zmíněný Univerzitní servis. Poté, co se o věc začal zajímat Týdeník Euro, Strielkowski přístup na stránky zablokoval.

Kurz byl určen pedagogům z univerzit ze zemí bývalého Sovětského svazu, se kterými má FSV UK partnerské smlouvy. Proč byli vybráni zrovna tito účastníci, fakulta neví. „To byla věc organizátora,” tvrdí Láb. Pravděpodobně o tom tedy rozhodl sám Wadim Strielkowski, který má v Rusku a okolních státech silné vazby a po vynuceném odchodu z Karlovy univerzity v říjnu zamířil na univerzitu do Irkutska.

Vědcův melouch

Podle proděkana fakulty Lába se Strielkowského kurzy obsahem nijak nevymykaly obvyklým školením. Mimořádné ovšem je, že veřejná vysoká škola smluvně spolupracovala se soukromou společností svého zaměstnance. Strielkowski účastníkům nabízel možnost publikací ve svých časopisech, kde absolventi kurzu skutečně publikovali své akademické články, jejichž uveřejnění si museli zaplatit.

Strielkowski jim dále nabízel další možnost studia na své soukromé univerzitě, která nikdy nezískala licenci akreditační komise. Uděloval jim například zcela inovativní titul Master of Academic Writing. „Cokoli nad rámec těch kurzů neprocházelo fakultním účetnictvím a nemělo s fakultou nic společného,” říká Láb. Přitom uznává, že Strielkowski mohl díky fakultním kurzům vydělávat na dalších aktivitách.

Vedeni Karlovy univerzity to považuje za nepřijatelné. „Jednalo se o nepřípustný konflikt zájmů Wadima Strielkowského. Zájmy Univerzity Karlovy nebyly v této obchodní spolupráci náležitě reprezentovány,” sdělil tiskový mluvčí Karlovy univerzity Václav Hájek.

Týdeník Euro v pondělí zveřejnil, že autor populárně naučných knih o upírech a bývalý člen katedry marketingu Fakulty sociálních věd Wadim Strielkowski se svou neobvykle plodnou publikační aktivitou pokusil ze státního rozpočtu na vědu právě prostřednictvím Fakulty sociálních věd vysát miliony korun. Sám získal od fakulty odměny ve výši minimálně 200 tisíc korun. Na Karlovu univerzitu bylo navázané i podnikání jeho soukromé školy. Rektorát Univerzity Karlovy v současnosti zvažuje trestní oznámení.


Čtěte také:

Na univerzitách kolabuje aplikovaný výzkum, varuje Rada vysokých škol

bitcoin školení listopad 24

Vysoké školy se učí podnikat se svým know-how

  • Našli jste v článku chybu?