Menu Zavřít

Americká centrální banka Fed vládne všem

20. 5. 2016
Autor: Euro

Pouhé zvýšení pravděpodobnosti zvýšení úrokových sazeb v USA již v červnu, vyvolalo propad cen nejen amerických akcií, ale rovněž pokles burz rozvíjejících se zemí. Naopak dolar posílil vůči euru, jenu, ale například i ruskému rublu, jihoafrickému randu nebo například indonéské rupii. Navíc se rozvíjejícím se ekonomikám zdražilo financování, protože obavy ze zdražení peněz v USA vedly k růstu výnosů u státních dluhopisů.

Stačilo zveřejnění zápisu z dubnového zasedání měnového výboru Fed a pár výroků členů bankovní rady a finanční svět byl rázem vzhůru nohama. „Pokud budu přesvědčený, že se naplňuje má vlastní předpověď, potom si myslím, že je racionální očekávat zvýšení sazeb v létě, červen-červenec,“ prohlásil například šéf newyorské pobočky Fed William Dudley, který hlasuje o měnové politice.

A proč tolik strachu, který neodpovídá velikosti ekonomiky USA? Americká centrální banka je totiž dlouhodobě jednoznačně hlavním hybatelem, který určuje vývoj na světových finančních trzích. Je to ovšem dáno postavením amerického dolaru ve světě a zvláště v rozvíjejících se zemích. Asijské, jihoamerické či africké země totiž vydávají často státní dluhopisy v dolarech a ve stejné měně si berou půjčky rovněž největší místní korporace.

V minulých letech, kdy sazby držel Fed na nule, se přitom zadlužení firem ale i řady států dramaticky zvýšilo. I malé zdražení peněz tak při obrovské finanční páce a ekonomické nebo odvětvové stagnaci (příkladem je těžba ropy a celá energetika) může řadě společností způsobit obří problémy.

A toho si jsou investoři vědomi, proto při sebemenším mráčku na obloze, utíkají z rizikovějších aktiv do bezpečného dolarového přístavu. Během tohoto týdne tak zahraniční fondy jen z Tchaj-wanu, Jižní Afriky a Jižní Koreji stáhly z tamějších burz 851 milionů dolarů. Utíkaly rovněž z dluhopisů emerging markets.

Víte, jak lze vydělat na rozhodnutích centrálních bankéřů?

Zasedá centrální banka? Vyplatí se sledovat Twitter

 Twitter (ilustrační foto)

Narovnávání zběsilého pumpování peněz do ekonomik, které trvalo příliš dlouho, tak nebude nic jednoduchého. Investoři si totiž navykli na příliv peněz do ekonomik, stejně jako narkoman na svou dávku. A bez ní budou vyvádět, což je vidět na událostech z tohoto týdne.

Zpřísnění měnových politik je ovšem nutné už z toho důvodu, aby se v celém světě narovnaly pokřivené ceny realit, akcií, dluhopisů nebo například celých firem, které vytáhly vzhůru levné peníze. Pokud by totiž jejich příliv trval příliš dlouho, mohlo by dojít k vytvoření megabubliny, před níž by světovou ekonomiku nezachránily ani největší centrální banky světa.


Čtěte další komentáře autora:

Spořitelna odstartovala hypoteční válku

MM25_AI

Za pádem NWR stojí lakota

Místo příležitosti se Čína stává pro Apple hrozbou

  • Našli jste v článku chybu?