Menu Zavřít

Brexit odhalil bídu britské politiky

1. 7. 2016
Autor: Euro

Překvapivé rozhodnutí britských voličů opustit Evropskou unii odhalilo bídu v největších britských politických stranách: Konzervativní straně a Labouristické straně. Asi největším překvapením je, že nikdo z britských politiků fakticky s brexitem nepočítal.

Plán na další kroky neměla současná vláda, ale neměli je ani zastánci odchodu, kteří nyní farizejsky viní Cameronův kabinet z toho, že neudělal patřičné přípravy. Ministr financí George Osborne na to správně reagoval, že odpovědností zastánců britského členství v unii nebylo připravovat krizový plán pro případ brexitu.

K tomu je nutné připočíst popření slibů britského populisty a jednoho z lídrů kampaně za odchod Nigela Farage jen pár hodin po vyhlášení výsledků. Žádných 350 milionů liber týdně do britských nemocnic jednoduše nepůjde. Všechno to dělá dojem, že i lídři kampaně za odchod Británie chtěli na celém referendu vytřískat politický kapitál. Nikdo z nich ale nepočítal s variantou, že k odchodu skutečně dojde, z čehož pramení jejich bezradnost a popírání daných slibů.

Korunu tomu všemu nasadil Boris Johnson, lídr odchodu v Konzervativní straně. „Libra je stabilní, trhy jsou stabilní,“ popsal zemětřesení na světových finančních trzích. Považovat propad libry vůči dolaru o deset procent a vypaření tří bilionů dolarů ze světových burz za stabilitu, je přinejmenším úsměvné. Jednoznačně to svědčí o totálním šoku z reakce trhů, s níž propagátoři odchodu z unie vůbec nekalkulovali.


Nepřehlédněte další komentáře k brexitu:

Miroslav Zámečník: „A hádam aj volačo vypijeme.“ Vzpomínky na dělení federace jako návod na Brexit

Jan Novotný: Jak se vyrábí Evropan? Jednotnou evropskou kandidátkou

Pavel Páral: Plné korýtko nerozhoduje


Ostatně právě Johnson je další překvapivou obětí Brexitu. S pádem premiéra Davida Camerona se totiž po výsledku referenda počítalo. Johnson včera odpoledne oznámil, že se nebude ucházet o post šéfa Konzervativců a tím ani o premiérské křeslo. Důvodem je odpor vůči němu mezi konzervativními poslanci.

bitcoin_skoleni

Kromě Konzervativní strany je ovšem v rozkladu i její hlavní konkurent – Labouristé. Opoziční stínová vláda zažila totální destrukci, která ponechala jejího šéfa Jeremyho Corbyna v osamění. Labouristické špičky ho viní z toho, že jeho podpora pro setrvání Británie v Evropské unii byla až příliš vlažná. Výsledkem bylo, že labourističtí voliči často hlasovali pro odchod.

To poslední, co však Británie a EU potřebuje, je politická nejistota. A ta bude jen růst, protože do volby nového šéfa Konzervativní strany už britská vláda nic zásadního neudělá. Je otázkou, jestli bude akceschopná, když přijde nějaký šok. Zatím se to příliš nepotvrzuje.


Čtěte další komentáře autora:

Brexit: Šok pro ekonomiku

ČNB vytváří realitní bublinu

Centrální banky vytvořily „dluhopisovou supernovu“

  • Našli jste v článku chybu?