Menu Zavřít

ČSSD se paskvily snaží získat zpět „svého“ voliče

23. 2. 2017
Autor: Redakce

Jak prohrát volby snadno a rychle. Zřejmě podobnou příručku začali sepisovat v Lidovém domě, hlavním stanu sociálních demokratů. Aspoň tak to vypadá podle předložených daňových návrhů, které jsou populismem nejhrubšího zrna. Ve zkratce lze o nich říct, že jsou nesystémové, celý daňový systém komplikují a ke spravedlnosti mají blízko asi jako středověká inkvizice.

Ale pěkně daň po dani. ČSSD chce zdanit banky, protože jí vadí, kolik dividend odplouvá do zahraničí. Pěkně tučné dividendy ale odchází do ciziny rovněž z dalších odvětví, jako jsou telekomunikace, vodárenství nebo energetika. V telekomunikacích přitom vládne zřetelný oligopol a zahraniční vodárny jsou pak v regionech lokálními monopoly. Není jediný důvod, proč je nezdanit také, když se ČSSD tak ráda ohání spravedlností.

Vybrat si jako terč banky je však jednodušší. Daň se spočítá podle aktiv a je to. Ti zlí bankéři navíc přece nedávají žádné úroky na vklady, půjčují draze a ještě si nechávají platit různé poplatky. Jednoduché klišé, které se bude jistě na předvolebních mítincích hodit.

Pro firmy pak chtějí zavést tři daňová pásma a tím i progresivní zdanění. Daňoví poradci si jistě už mnou ruce, jak budou radit s optimalizací daňově uznatelných nákladů, aby se zisky nepřehouply do posledního pásma. Již nyní složitý daňový systém se tak ještě více zkomplikuje.

Největší lahůdkou je ovšem návrh na zdanění fyzických osob. Zde ČSSD promarnila svou šanci, kdy mohla skutečně odstranit do nebe volající nespravedlnost.

Ve jménu 15procentní rovné daně - volebnímu symbolu ODS – totiž tehdejší Topolánkova vláda provedla skutečnou daňovou prasárnu, když zavedla dokonce zdanění daní. V současnosti se totiž 15procentní daň z příjmů určuje z takzvané superhrubé mzdy, která ovšem obsahuje rovněž zdravotní a sociální pojištění placené za zaměstnance zaměstnavatelem. Pojištění je ale v českém podání fakticky daní. Reálná sazba je proto přes dvacet procent a nikoliv patnáct.


Kalkulačka: Spočítejte si, jak by se vás dotklo progresivní zdanění

Ilustrační foto


Zdanění daní se však ČSSD evidentně odstranit nehodlá, čímž proklamace o spravedlnosti berou za své. V této souvislosti je rovněž úsměvné, že šéf ODS Petr Fiala nyní volá po zjednodušení a stabilitě daňového systému, který roky vytvářela právě ODS. Že by byl nyní jednoduchý, se rozhodně říct nedá.

Návrh zdanění osob je navíc komplikovaný, když zavádí celkem čtyři daňové sazby. Navíc pásma jsou nesmyslně úzká. Příjem do padesáti tisíc je rozdělen dokonce na tři pásma. Je zřejmé, že bude docházet k optimalizacím, kdy se budou vyplácet „peníze na ruku“, aby příjem nepřesáhl do vyššího pásma.

Zvlášť tehdy, když se příjem bude pohybovat nad padesáti tisíci. Každá koruna nad tuto hranici se zdaní 32 procenty ze superhrubé mzdy, což znamená, že reálná sazba přesáhne extrémních čtyřicet procent. Jinými slovy: z každé koruny nad 50 tisíc poputuje 40 haléřů do státní pokladny.

Vyšší daně tak zcela jistě nepříznivě ovlivní motivaci lidí stoupat v platovém žebříčku. V horším případě může odcházet ze země vysoce kvalifikovaná síla, která bude schopná si najít práci v zahraničí. O dopadech na celou ekonomiku není vůbec nutné spekulovat.

Všechny daňové návrhy jsou tak evidentně snahou získat zpět levicového voliče, kterého k sobě přetáhl Babiš. Tomu ovšem stačí slíbit, že sníží daně všem nebo aspoň těm nejchudším a ostatním je nechá na stejné úrovni. A znovu zopakovat heslo, že bude spravovat stát efektivně. A celé kouzlo marketingových triků ČSSD bude rázem fuč.


ČSSD prochází pozoruhodným vývojem:

bitcoin_skoleni

Sobotka: Koalice s komunisty by po volbách nebyla problém

 Premiér Bohuslav Sobotka

Přečtěte si další komentáře autora:

Rozžhavený automobilový průmysl začíná děsit

Černá díra v pojištění

Řecký dluh opět na scéně


  • Našli jste v článku chybu?