Vzpomínáte na ty časy, kdy po uvalení protisankcí Ruskem panovala obava, kam se podaří umístit mléčné výrobky, které dříve putovaly na tamní trh? Nebo když EU zrušila před dvěma lety mléčné kvóty a panovaly velké obavy, že trh bude zaplaven poté, co efektivnější producenti opanují trh?
Tehdy předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha varoval, že „i Evropská komise upozorňuje na to, že některé země budou významněji zvyšovat svoji produkci právě proto, že se na to dlouhodobě připravují – chovatelé i zpracovatelé významně investují.“
Dnes tatáž osoba spotřebitelům vzkazuje, že si „mají na máslo za padesát zvykat, protože to je normální“, což je mimochodem věta hodná zaznamenání hned ze dvou důvodů. Jednak svým iritačním potenciálem, protože tohle spotřebitele, který nevěřícně zírá na cenovky, spolehlivě zvedne ze židle, jednak proto, že normální to ale v žádném případě není.
Fialová křivka ukazuje vývoj cen másla na světovém trhu, když v Evropě prorazily historické rekordy, například i v německých obchodech je čtvrtka másla nejdražší za posledních třicet let (pořád je ovšem levnější než v Česku..).
Navzdory tvrzení zemědělců, že za vším stojí marže řetězců, to tak úplně není pravda, protože velkoobchodní ceny předcházely svým růstem vzestupu cen v maloobchodu. Jak drahota přišla, tak také odezní, až se zvednou dodávky od tradičních exportérů (hlavně Nový Zéland), ale i výroba mléka, což ukazují následující grafy.
Faktory, které vyšponovaly ceny másla, se soustřeďují na nabídkové straně, kde jde o kombinaci nižší produkce mléka dané suchem a horkem v některých zemích (Austrálie, části Evropy), ale i snížením stavů dojnic jako reakcí na nízké výkupní ceny mléka. To teď chybí, a výkupní ceny farmáře potěší - s časovým zpožděním se to promítne i na nabídkové straně.
Nakonec se převis poptávky nad nabídkou srovná a ceny půjdou dolů. Malospotřebitelé tomu pomůžou, protože nepochybně začnou preferovat levnější alternativy se sníženým podílem mléčného tuku. Horší je to třeba v pekárnách - croissant bez másla prostě není croissant.
Všechny grafy jsou z bulletinu Global Dairy Market Outlook, vydávaném US Dairy Export Council.
Čtěte další komentáře Miroslava Zámečníka: