Menu Zavřít

Komentář: Kvůli kontrolním hlášením padají drakonické pokuty

3. 3. 2017
Autor: Marek Podhora

Podnikatelé, kteří se po zavedení kontrolních hlášení někde v počítači překlepli a pak na vyzvání nestihli učinit patřičnou opravu, na vlastní kůži nepříjemně pociťují, že čas jsou skutečně peníze. Ačkoli nezpůsobili žádnou škodu, jsou pokutováni na příkaz vedení finančního ředitelství drakonickými pokutami ve výši desítek tisíc korun. Asi aby pochopili, že to staré rčení platí i pro ně.

Nebo přesněji jenom pro ně. Finanční úřad totiž nemá žádnou lhůtu na uložení pokuty a pokyny k platbě rozeslal s klidem rok po spáchání zločinu nedodržení pětidenní lhůty na opravu hlášení (počítáno včetně sobot, nedělí a svátků). A může to udělat třebas i za dva roky. Má toho totiž moc. Na rozdíl od poplatníka, který má jen pár desítek či stovek obchodních partnerů a kromě berňáku pak už jen sociálku, zdravotní, hygienu, hasiče, studnaře, veterinu, úřad práce, kominíky, bezpečnost práce, památkáře, životní prostředí a taky pár dalších úředních inspekcí oprávněných udělovat mu pokuty.

S tímto vrchnostenským přístupem jako vystřiženým z dob císaře pána prostě nejde hnout. Ale je před volbami, a tak by si nějaká partaj, která stojí o voličské hlasy podnikatelů, mohla dát do volebního programu třeba vizi zrovnoprávnění občana s úřadem.


Pro polovinu firem je kontrolní hlášení zátěží. Čtěte více:

 Ilustrační foto


Finanční úřad by tak například musel rozhodnout o vyplacení uplatněné vratky DPH do třiceti dnů od podání přiznání k dani, bez možnosti posouvat tento termín neustálým vyžadováním dalších dokladů donekonečna. Při nedodržení lhůty by ředitel odpovědného úřadu zaplatil pokutu padesát tisíc korun a vratka by se začala úročit průměrnou sazbou kontokorentu spočítanou ze sazeb tří největších českých bank. Podnikatel obvykle peníze zadržované donekonečna státem přece musí nahradit úvěrem. Úrok by příslušný finanční úřad platil z přiděleného objemu mzdových prostředků.

Také třeba pokutu za pozdě podané přiznání či penále za nezaplacenou daň by mohl úřad uplatnit pouze do deseti dnů od termínu k podání přiznání či termínu splatnosti daně. Prostě když to musí zvládnout firma, proč by to nezvládl úřad řízený jako firma? Nemluvil tady někdo o tom, že bude řídit svůj úřad jako firmu?

Máte o přehled o kontrolním hlášení? Podívejte se na portál Finance.cz.

Čtěte také:

Výběr DPH stoupl díky kontrolnímu hlášení o 10 miliard

MM25_AI

Informační povinnost splnilo jen 30 procent firem

Kontrolní hlášení DPH obstálo. Ústavní soud přesto provedl dva zásahy


  • Našli jste v článku chybu?