V dnešních cenových relacích a při současném podílu penzistů na populaci by náklady na takové navýšení činily něco pod tři sta miliard ročně. Na pokrytí této dodatečné potřeby by bylo zapotřebí například ztrojnásobit daně odváděné zaměstnanci nebo zdvojnásobit DPH.
Jde jen o rámcový odhad. Změny, které minulý týden prošly Senátem a které z iniciativy vlády, jejímž vicepremiérem Andrej donedávna byl, zastavují oddalování odchodu do důchodu a zrychlují valorizace, ostřeji vyhrotí dlouhodobou krizi penzijního systému a povedou k mnohem hlubším propadům v náhradovém poměru penzí ke mzdám. Babišem navrhované dorovnání by tak mohlo být ještě mnohem nákladnější. Po zrušení možnosti spořit se spoluúčastí státu na důchod je to další krok při rozevírání nůžek mezi příjmy ekonomicky aktivních a penzistů.
Proč Češi přestali reagovat na skandály? Přečtěte si komentář
Nicméně počkejme na knihu a slíbené objasnění. Možná budeme překvapeni a Babiš se zařadí mezi velké české pohádkáře typu Boženy Němcové a Karla Jaromíra Erbena a podle jeho příběhů se začne točit večerníčkový seriál Pohádky ovčí Babišky.
Ale třeba o žádnou pohádku nejde a hořkou pravdu má kolega Zámečník, který se domnívá, že Andrej tím myslí, že v roce 2035 bude penze na úrovni osmdesáti procent průměrné mzdy z roku 2017, což by tak nějak asi vyšlo, ale nevypadá to zdaleka tak efektně. Prostě i špatná zpráva se dá před volbami prodat v hezké plechovce, když kupec netuší, co je vevnitř.
Přečtěte si další komentáře Pavla Párala: