Menu Zavřít

Komentář: Tohle je Babišův podraz čtvrtstoletí

10. 6. 2016
Autor: Anna Vacková, Mladá fronta

Spor o reorganizaci policie akceleruje neuvěřitelnou rychlostí a z původní koaliční potyčky se v posledních hodinách stává regulérní pokus o státní převrat s osvědčenými mediálními stars Ivo Ištvanem a Robertem Šlachtou. Režii evidentně drží pevně v rukou Andrej Babiš.

Páteční rezignace šéfa ÚOOZ následována sdělením olomouckého Vrchního státního zastupitelství, že hodlá vyšetřovat spiknutí proti Šlachtovi naznačující, že je do něj zapleten policejní prezident Tuhý, vypadá jako parodie na díl nějaké kriminálky z Palerma. Bohužel, tohle není film. A počínající vládní krize vyvolaná prudkou, nicméně evidentně dobře promyšlenou a předem připravenou reakcí Andreje Babiše dostává český demokratický systém do stavu nejvyššího ohrožení za pětadvacet let její existence.

Reorganizace policie je plně v kompetenci policejního prezidenta. O tom, že je na ní nejvyšší čas je jasné v situaci, kdy dochází k masivním kompetenčním sporům mezi oběma tzv. elitními útvary. Střety mezi nimi, ale i obou dvou s kriminální službou mají dlouhou historii.

Když si nyní Ištvanovi žalobci náhle vzpomněli, jak se někdo před třemi lety pokoušel reorganizovat a údajně se tak zbavit Šlachty, tak by si mohli třeba vzpomenout, že v roce 2006 policejní prezident Vladislav Husák potichu plánoval oba útvary fakticky rozpustit v krajských správách, protože vedení policie nebylo spokojeno s tím, jak fungují. Možná by nyní Husáka zkusili odstíhat, jak se zřejmě chystají v případě Tuhého. I když tenkrát velel ÚOOZ plukovník Kubice. Že se jejich konání hodně nebezpečně blíží trestnému činu zneužití pravomoci veřejného činitele, není pochyb.

Rozkaz zněl jasně

Od kritiků připravené reorganizace nezazněl jediný argument s konkrétní kauzou, která by snad měla být odebrána jakémukoli detektivovi a ohroženo její vyšetření. Neslyšeli jsme o jediné kompetenci, o níž by měl být Šlachta od července ochuzen. Jakkoli měl být vzhledem k výsledkům suspendován již dávno. Jediné co se mělo stát, že mělo být vypsáno výběrové řízení na pozici jeho šéfa, do níž se mohl přihlásit.

Zato slyšíme hodně hlasité vyhrožování Andreje Babiše odchodem z vlády. Toho Babiše, jenž je nyní včetně své rodiny vyšetřován pro dotační podvod nejen evropským úřadem, ale i Policií ČR, do jejíchž personálíí se nyní tak vehementně montuje.

Jak už u špatných filmů bývá zvykem, každý ví, jak to má dopadnout. Tou katarzí nového veledíla má být evidentně totální diskreditace už druhé velké demokratické partaje. Děj se nyní může odvíjet v zásadě dvěma cestami. V té první premiér a ministr vnitra couvnou a přiznají tak, že jsou vlastně spolčeni s korupčníky a zločinci, které chtěl Šlachta s partou státních zástupců poslat do tepláků. V opačném případě, kdy bude reorganizace spuštěna, dojde k obvinění policejního prezidenta, či ministra vnitra, nebo někoho jim velmi blízkého ze spojení s kmotry, podle postupu, který se stejným audiovizuálním umělcům osvědčil přesně před třemi roky.

bitcoin školení listopad 24

Také bude úplně jedno, že se pak před soudy nedokáže lautr nic. Volební preference ČSSD se zhroutí k deseti procentům a začne dohadování o nových volbách, které nikdo kromě Babiše nebude chtít, ale demokratické strany budou mít jen dvě možnosti. Nové volby, v nichž ANO dramaticky vyhraje, nebo se spolehnout na rozhodnutí prezidenta Zemana, který jde Babišovi evidentně na ruku. Nakonec už před pár týdny šly mezi lidmi blízkými Andrejovi řeči o tom, že šéf bude do roka premiérem. A jinak, než že o vítězi voleb rozhodnout státní zástupci, se to určitě nestane. Prostě podraz čtvrtstoletí.

Události kolem reorganizace policie sledujte online:

  • Našli jste v článku chybu?