Starostové a nezávislí si nepostaví svůj STAN na záhonku KDU-ČSL a půjdou do sněmovních voleb samostatně. Je to velmi rozumný krok. Kdyby totiž starostové využili nabídku zařadit se na kandidátky lidovců, prokázal by tím stejnou zbabělost, jako když lidovci couvli z přichystané koalice.
O motivaci lidovců nejít s hnutím STAN společně do voleb si mohou příznivci KDU nalhávat, co chtějí. Jejich státotvorná vyjádření, že musejí bránit vládě jedné strany (myšleno hnutí ANO), jsou jen zástěrkou. Společně se STAN by potřebovali pro vstup do sněmovny deset procent a ono kýžené číslo se v průzkumech ne a ne dostavit. Když lidovci dohodnutou koalici vypověděli, nebylo za tím nic jiného než strach o vlastní poslanecký plat.
Přitom není čeho se bát. Lidovci už jednou prokázali, že jsou pevně zakořeněni a díky své práci v krajích a Senátu se už jednou do sněmovny vrátili. Mimochodem žádná jiná strana v Česku tohle v porevolučních dobách nedokázala. A navíc, pokud budeme věřit průzkumům, které si lidovci dělali sami, volební potenciál se Starosty byl 22 procent a „realita“ kolem 13 procent.
Čtěte další komentář k tématu:
Kašpaři
Přesto se strana celou dobu bála. Už v květnu chtěla ve sněmovně prosadit změnu volebních zákonů, konkrétně snížení hranice pro dvojkoalice z nutných deseti na sedm procent. Ale nepovedlo se.
Starostové a nezávislí dostali teď od lidovců šanci alespoň vstoupit na jejich kandidátní listiny, ale ta nabídka zní v podstatě takhle: Víme, že jsme vás podrazili, takže kdo máte hypotéku, můžete se k nám napsat, abychom nevypadali jako nelidové.
Že Starostové takovou nabídku odmítají, je nadmíru sympatické. Dávají tím lekci lidovcům, jak se chovat. Tedy nadřadit svou odvahu a sebevědomí obavám o vlastí ekonomickou budoucnost.
Přečtěte si další komentáře Petra Weikerta: