Menu Zavřít

Pěkné grafy z Bílé knihy o brexitu

Autor: Redakce

Po velkém naléhání vydala včera britská vláda Bílou knihu o brexitu. Je v ní dost grafů a teprve v nich lze nalézt argumenty.

Bílou knihu doporučuji k případnému prostudování. Nevím jak pro vás, ale pro mne je docela obtížné dospět k jinému závěru, než že Londýn si dal ukončení volného pohybu osob před závorku a o zbytku chce jednat. Že by z tohohle dokumentu vyplývala nějaké detailně strukturovaná vyjednávací pozice, to rozhodně ne. Ostatně jednání ještě nezačala a jenom hňup by ukazoval karty předem. Výsledkem je spíše takový uklidňující diplomatický text, který nemá pohněvat nikoho. Ani Brusel, ani zastánce Brexitu, ba ani jeho odpůrce. Takže argumenty najdete spíše v grafech, kterých je tam dost a některé se týkají i Česka.

Tohle je asi nejlepší „misery index“, který znám, protože v případě chudších zemí jde evidentně o ekonomickou migraci taženou mzdovým diferenciálem. Podívejte se na ohromný nepoměr českých občanů v Británii oproti Polákům nebo Rumunům (což je známé), ale také proti Litevcům a Lotyšům – pozor, nikoli Estoncům.

Graf z Bílé knihy o brexitu

V kombinaci s dalším grafem se rýsuje český národní zájem ve vztahu k vyjednávání o brexitu. Vzhledem k velmi nízkému postavení Čechů na „misery indexu“ (máme se dobře, ne že ne, neboť co jiného je mobilita, když ne funkce mizérie. Česko tak vůbec není závislé na posílání peněz z Británie, spíše jde o udržení příznivého režimu ve školství, vědecké spolupráci atd. Obrácenou stranou téže mince je vysoká zranitelnost Česka v zahraničním obchodě, kde Bílá kniha prokazuje vysokou exportní intenzitu (Británie je pro nás nejvýznamnější exportní trh, s kterým nesousedíme), v přepočtu na obyvatele jednu z nejvyšších v Unii.

 Graf z Bílé knihy o brexitu

Ještě podstatnější je, že v obchodu s Británií má Česko vysoký přebytek, takže zhoršení přístupu na britský trh pro zboží z Unie bude pro nás zvláště nepříjemné. Obchodní bilance přitom nezachycuje český nepřímý vývoz, který musí být zejména v případě Německa obrovský a zranitelnost fakticky pákuje.

 Graf z Bílé knihy o brexitu

A ještě jeden graf, který ukazuje naopak podíl britské přidané hodnoty obsažený ve vývozech zemí EU. Všimněte si, že Česko je až někde daleko vzadu, žádná velká ekonomická integrace mezi Českem a Británií prostřednictvím účasti obou v globálním supply chainu se nekoná. Z jednoduchého důvodu, my už jsme integrování do německého řetězce. Všimněte si, že tohle měřítko ekonomické vazby mezi Británií a Německem není bůhvíjak těsné – zhruba stejné jako s Francií nebo Španělskem.

 Graf z Bílé knihy o brexitu

bitcoin školení listopad 24

Takže udržení volného obchodu je ekonomicky pro Česko důležitější než udržení volného pohybu pracovní síly. Neříkám to rád, ale tlačení na pilu kvůli volnému pohybu pracovní síly není v našem zájmu.


Přečtěte si další komentáře autora:

Lords of Finance

Jak tržní tlak učí chovatele sviní efektivnosti

Trump, Ryan a firemní daně: dopady může pocítit i Česko


  • Našli jste v článku chybu?