Jiří Rusnok se stává guvernérem České národní banky. V její moderní historii je prvním, který přichází z politiky. Dlouholetý funkcionář ČSSD, ministr financí a pak premiér úřednické Zemanovy vlády. Na tom, že je Rusnok homo politicus nic nemění ani jeho kariéra v privátním byznysu ING.Nyní přichází do čela centrální banky a je to vnímáno jako normální, standardní a nijak kontroverzní rozhodnutí prezidenta Zemana.
Když se v roce 1998 vracel do ČNB po několikaměsíční misi v čele Havlovy vlády Josef Tošovský, žádná slavobrána ho nečekala. Pro své tehdejší kolegy se prostě zapletl s politikou, a tudíž se do centrální banky vracet neměl. Přitom o nějakém Tošovského spojení s partajemi nemohla být řeč.
Časy se prostě mění, nicméně je otázkou, zda se v tomto případě za těch osmnáct let pohnuly vpřed či vzad. Finanční krize posunula vnímání nezávislosti centrálních bank a téměř nikdo si už nemyslí, že jsou zde jen od hlídání inflace a mají abstrahovat od cílů hospodářské politiky vlády a jejím zájmu na zaměstnanosti.
Přečtěte si další komentáře autora:
A není to úplně dobře. Současná česká ekonomika je v situaci, kdy jsou zájmy měnové politiky a hospodářské politiky vlády v souladu. Extrémně nízká inflace si vynucuje velmi uvolněnou měnovou politiku, což reálně ekonomice oslabené krizí pomáhá. Navíc minulé vlády přece jen něco zreformovaly a zpružnily trh práce, takže peněžní déšť padá na zorané pole. Jenže tento stav tu nebude navěky.
Nyní se vedou debaty, zda nová bankovní rada se rozhodne upustit od intervenční kursové politiky dříve, nebo později. To ale není podstatné. Důležité je, že jednou to bude muset udělat. Nejen nechá zpevňovat korunu, ale také bude zvedat úrokové sazby a podnikat další kroky k přitvrzení měnové politiky, aby udržela inflaci pod kontrolou. A to bude vládu bolet. Teprve tehdy poznáme, zda se Jiří Rusnok přerodil z politika v centrálního bankéře.
Přečtěte si o jmenování Jiřího Rusnoka Rusnok je guvernérem ČNB. Zeman ho oficiálně jmenoval |