Jednou za čas se v Oku dívám na to, jak se Rusko vypořádává s nízkými cenami ropy a dalších vyvážených surovin, sankcemi ze Západu a v neposlední řadě s odvetnými ruskými sankcemi na dovoz potravin ze Západu. Recese je pryč, Rusko zřejmě už od loňského druhého pololetí roste, i když tempem, které nikoho neomráčí.
Grafy přebírám z centrální banky, což je již řadu let nejlépe fungující centrální instituce v Rusku, profesionálně vedená guvernérkou Elvirou Nabiullinovou, kterou časopis The Banker vyhlásil centrální bankéřkou roku 2016. Periodika centrální banky jsou odborně kvalitně zpracovaná a bez znaků jakékoli politizace. Kdo chce vědět něco o ruské ekonomice, nečte Sputnik, ale „Talking Trends“ tamní centrální banky; mimochodem ve velmi slušné angličtině.
Vývoj světových cen komodit zásadních pro ruský export
Jelikož jsou všechny nerostné suroviny dodnes tvořící páteř ruského vývozu pod úrovní předkrizového roku 2013, vypadá podle toho i růst.
Struktura růstu HDP podle výdajů
Ze struktury HDP je vidět jasně, že největší ránu utrpěla spotřebitelská poptávka, což nepřekvapuje v zemi, která dlouho byla velkým čistým dovozcem potravin, jež zároveň představují o dost vyšší procento spotřebitelských výdajů než u nás, natož pak v USA nebo západní Evropě. Sankce na jejich dovoz tak fakticky postihly mnohem více ruské spotřebitele než západní vývozce. To, že tržby za potraviny klesaly míň než u nepotravinářského zboží, by nemělo nikoho překvapit – jíst se musí.
Růst obratu v maloobchodu
Reálné mzdy (červená křivka na následujícím grafu) jsou dodnes pod úrovní před třemi lety a navíc ruské domácnosti začaly šetřit, takže reálné spotřebitelské výdaje poklesly ještě výrazněji.
Reálné mzdy, disponibilní příjem a spotřebitelské výdaje domácností
Mezičtvrtletní HDP ve stálých cenách začíná jít nahoru, ale jak říká ruská centrální banka, dostat se při nízkých cenách exportních komodit bez strukturálních reforem k dlouhodobým tempům růstu nad dvě procenta ročně bude pro Rusko obtížné, ale totéž si přiznejme, že v podstatě platí i pro Česko.
Mezičtvrtletní růst HDP ve stálých cenách
Jenže my tady můžeme různě mudrovat o tom, kdy se měla stimulovat poptávka, kdo kdy blbě škrtal a jak se to má dělat.
V Rusku po záboru Krymu a pádu cen ropy nemohl kompetentní makroekonomický tým zbůhdarma mudrovat o stimulaci poptávky, natožpak tisknout rubly ve velkém. Když přes noc dostanete velmi přísné rozpočtové omezení (sankce, nízké příjmy z exportu) a nemůžete a nechcete se na Západě nebo v Číně zadlužovat, tak nemůžete dělat chávezovsko-madurovskou hospodářskou politiku, jejímž jediným plodem je hyperinflace a hospodářský rozval.
Putin, ať je jaký chce, zjevně chápe, že bez profesionálního makroekonomického vedení by touhle dobou byly jeho imperiální sny ta tam a on už by v Kremlu neseděl.
Jenže perspektiva sotva dvouprocentního ekonomického růstu znamená, že dlouhodobě nemůžete hrát velmocenskou politiku, a tak Rusko hledá nový růstový model. Opět se nedá říct, že by mezi ekonomy na oficiálních místech panovala bezradnost. Jejich doporučení je jednoznačné: v zemi, která pracuje s těmito omezeními a zároveň chce být silná, nedosáhnete ekonomického růstu jinak než přes nabídkovou stranu ekonomiky.
Ví to nejen v centrální bance, ale také na ruském ministerstvu financí, kde přišli s představou překopání daňového systému od zdanění práce ke zdanění spotřeby, které méně deformuje ekonomické rozhodování.
To je ovšem všude na světě vysoká politika, a tak to není jednoduché. Ale hloupí tihle lidé na ruských financích a v centrální bance rozhodně nejsou.
Přečtěte si další komentáře Miroslava Zámečníka: