Menu Zavřít

Šéf ECB Draghi vrátil úder

22. 4. 2016
Autor: Euro

Guvernér Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi se ostře ohradil proti kritikům. Vrátil tak úder německému ministrovi financí Wolfganga Schäubleho, který v polovině dubna centrální banku ostře kritizoval.

„Kdykoliv se důvěryhodnost centrální banky zpochybňuje, tak výsledkem je zdržení při dosahování stanovených cílů a tím pádem nutnost další expanze,“ prohlásil viditelně podrážděný Draghi, který zvýšil na včerejší tiskové konferenci hlas. Reagoval tak evidentně na Schäubleho, který v polovině dubna uvedl, že politika ECB poškozuje banky a celý finanční sektor. Zároveň podle něj ECB může za vzestup německé ultrapravicové Alternativy pro Německo.

"Řídíme se zákonem, nikoliv politiky"

Podle Draghiho ale ECB je zodpovědná za cenovou stabilitu v celé eurozóně, nejen v Německu. „My se řídíme zákonem, nikoliv politiky, protože jsme nezávislí,“ zdůraznil Draghi.

Ve sporu s německým ministrem financí má přitom Draghi pravdu. ECB zde není pro Německo a navíc právě německé hospodářství na uvolněné měnové politice profituje ze všech zemí eurozóny nejvíce. Bez slabého eura, což způsobuje právě kvantitativní uvolňování ECB, by německý vývoz skutečně nerostl tak rychle jako v uplynulých letech.

Právě naopak: pokud by Německo mělo i nadále svou marku, tak by zažila neustálé posilování, které by zabíjelo německé exportéry stejně, jako to dělá silný švýcarský frank švýcarským společnostem. To však pochopitelně Schäuble ví.

Schäuble na tenkém ledě

Hovoří tak z něj pouze nervozita z neúspěchu v nedávných zemských volbách. Ty však rozhodně nezpůsobila ECB, ale naivní imigrační politika německé vlády Angely Merkelové. A to se rozhodně nezmění, ani kdyby Evropská centrální banka ze dne na den dramaticky zvýšila sazby, jak Schäuble požaduje.

Svou kritikou se navíc německý ministr financí dostává na tenký led. Místo kooperace s centrální bankou se s ní pouští do křížku, což je něco nemyslitelného pro efektivní provádění hospodářské politiky. Navíc si lze jen stěží představit, že by si Schäuble podobný úlet dovolil vůči Bundesbance. Vůči ECB si to však bez problémů dovolil, což svědčí o jediném: ani Němcům národní banka celé eurozóny k srdci zrovna nepřirostla. Německý ministr financí ovšem svou kritikou zpochybňuje zároveň celou eurozónu, kterou právě Německo pomáhalo vytvářet.


Čtěte další komentáře:

Miloš Zeman je pořád stejný. Stejně příšerný

bitcoin_skoleni

Zeptejte se Vietnamce

Lekce z loajality

  • Našli jste v článku chybu?