Menu Zavřít

Zeman se spletl. Není prezident Lukoilu, ale Česka

26. 8. 2016
Autor: Redakce

Český prezident Miloš Zeman si musel včera evidentně splést role, když požadoval zrušení ekonomických sankcí proti Rusku. Ne, opravdu není představitelem ruského ropného kolosu Lukoil, přestože jeho poradce je exponent této společnosti v Česku Martin Nejedlý.

Prezident má hájit zájmy republiky a nikoliv ekonomické zájmy ruských společností, příp. českých firem a skupin operujících na ruském trhu. A v zájmu stability v celé Evropě je především to, aby Rusko začalo dodržovat mezinárodní smlouvy a přestalo s imperiální politikou.

V současnosti je proto zrušení sankcí absolutně nepřijatelné. Rusko kromě okupace Krymu dál podporuje separatisty na východní Ukrajině. Naštěstí to chápe zejména premiér Bohuslav Sobotka, který se včera sešel s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Oba jsou proti ukončení sankcí vůči Rusku.

A jaké jsou proklamované důvody pro ukončení sankcí, které Zeman představil? Sankce podle Zemana poškozují české zemědělce a tuzemský průmysl. To je ovšem Zemanův velký omyl, protože Rusko je pro české firmy nevýznamný obchodní partner. Před uvalením sankcí a následných odvetných opatření ze strany Ruska byl podíl exportu na ruský trh na celkovém objemu 3,7 procenta. Pro srovnání, do Německa zamířilo zhruba 29 procent z celkového vývozu.

K tomu je nutné připočíst fakt, že vývoz do Ruska by v posledních letech padal i bez sankcí, protože ruská ekonomika má kvůli volnému pádu cen ropy obrovské problémy. Ani zrušení sankcí by proto neznamenalo, že ruské firmy budou odebírat tuzemské zboží a služby ve stejné míře jako před lety.


Čtěte komentář o politické praxi:

Komentář: Lež vítězí

 Prezident České republiky Miloš Zeman


Zeman dále svůj postoj na zrušení sankcí podpořil tím, že ho údajně podporují i další evropští politici jako francouzský prezident Hollande. Vzhledem k bájné lhavosti prezidenta nemá cenu tento argument ani rozebírat. Jen lehké připomenutí, kde se prezident „spletl“: neprokázané obvinění novináře Ferdinanda Peroutky, že adoroval německého vůdce Adolfa Hitlera nebo doslova majstrštyk v podobě vymyšleného pražského setkání teroristy z 11. září 2001 Mohammeda Atty s iráckým konzulem.

Skutečný důvod, proč Zeman tak volá po sankcích, je zřetelná podpora zájmů ekonomických skupin. Konkrétně ruský Lukoil ale pochopitelně i další ruské ropné firmy bez přístupu k technologiím nedokážou těžit ropu tak efektivně, jako západní konkurence. Jejich zisky tak budou nižší, než by byly v případě využívání nejmodernějších postupů a zařízení, které ruské firmy nedokážou vyrobit.

MM25_AI

Zeman navíc pěstuje nadstandardní vztahy se skupinou PPF, která má v Rusku řadu investic včetně Home Credit & Finance Bank, maloobchodního řetězce Eldorado nebo například realitních projektů. Zrušení sankcí by pomohlo ruské ekonomice, což by se promítlo do lepších výsledků firem PPF.

Ostatně PPF pomáhal Zeman už v minulosti a to zejména v Číně. Prezident vzal například vládce PPF na setkání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem při své předloňské návštěvě Číny, což je naprosto unikátní. Na oplátku letěla hlava státu letadlem, které si pronajaly finanční skupiny PPF a J&T. Prezident dolních deseti milionů, jak se Zeman rád tituluje, má tak až překvapivě skvělé vztahy s miliardáři. A hájí jejich zájmy, přestože jdou proti zájmům těch dolních deseti milionů.

Přečtěte si další komentáře autora:

Odříkaný inflační chleba pro centrální banky

Jüan jako uvařená žába

Trump si začíná prohrávat volby


  • Našli jste v článku chybu?