Prezident Miloš Zeman je naše jistota. Dejte mu mikrofon a sebehorší publikum a o adekvátní zábavu máte postaráno. Kam se hrabe vesměs bídný český stand-up! Naposled se Zeman rozpovídal na TV Barrandov, kde jinak jen dokola běží 30 případů jeho jmenovce. A znovu je z toho další pokus o ústavní puč.
Ty předchozí si ještě dobře pamatujeme, stály totiž fakt za to. Krátce po svém zvolení Zeman prostě najmenoval vládu svých kamarádů, jimž chtěl pomoct v následujících volbách. Po nich se účastnil hradního puče proti premiérovi a tehdejšímu šéfovi vítězné ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, jehož si dávno předtím předsevzal zadupat do země – jako by v tom nešťastný Sobotka potřeboval pomoc. Letos jsme si v přímém přenosu užili ústavní trauma s prezidentskou holí, zatímco Sobotka s rozhodností sobě vlastní (ne)odvolával vládu, sebe, Andreje Babiše a další.
Teď Zeman vyrazil k dalšímu útoku na ústavu. Zatímco hned po svém zvolení slíbil „extenzivní“ pojetí prezidentství, opírající se o „extenzivní“ pojetí ústavy, které v praxi znamená její znásilnění, teď si rovnou řekl o prezidentský systém. V televizi totiž požádal o zákonodárnou moc, pravomoc odvolat nebo nejmenovat ministra, pokud se mu nelíbí, a taky nutnost ústavní poslanecké většiny pro přehlasování prezidentského veta.
Drahoš první, Zeman poslední. Ve hře o nejméně špatného prezidenta hlasovalo 200 tisíc lidí
Plus si samozřejmě také řekl o absolutní moc při udílení státních vyznamenání, tady chce od potřeby jeho spolupodpisu osvobodit premiéra. Což vlastně může všechny budoucí premiéry těšit, protože z předávání Zemanových vyznamenání se stala obludná fraška. František Ringo Čech, Filip Renč, bolševičtí exministři nebo bývalí estébáci, které Zeman vyznamenal, by o tom mohli vyprávět.
Jenže zatímco vyznamenání jsou v podstatě jen hradní kolorit, ostatní pravomoci v našem politickém systému a hlavně permanentní krizové situaci dělají z prezidenta vládce. Zeman samozřejmě moc dobře ví, že málokterá koalice vládne ústavní většinou, takže by jí mohl vetovat jakýkoli zákon a nonstop ji tím vydírat.
Zeman vyznamená vídeňského starostu Häupla. Ten s ním nechtěl mít nic společného
A zvlášť v situaci, jaká nás nejspíš čeká po volbách: představte si třeba, jak prezident cenově soutěží s vládou o hlasy potřebných poslanců od Tomia Okamury nebo Pirátů. Miliardové zakázky v Kyrgyzstánu pro v podstatě neexistující firmy politických sponzorů by vedle toho byly ještě standardní, jak politici říkají svým nejhorším levárnám. A to radši úplně ponechám stranou, co by taková moc v hlavě způsobila Jiřímu Ovčáčkovi.
Přečtěte si další komentáře Petra Holce: