Když se dneska sešli premiéři středoevropské V4 s francouzským prezidentem Macronem, nechtěli se bavit o tom, proč nepřijímají přerozdělované migranty, ale o tom, proč jsou pořád tak velké rozdíly v reálných mzdách mezi „západními“ a „východními“ členy EU.
Diferenciál v mzdových nákladech, jak dokazuje tabulka Eurostatu za loňský rok, je pořád vysoký i po více než čtvrtstoletí po zahájení tržních reforem. Jestli něco umožní rychlejší sbližování v příštích letech, pak to bude vyčerpání rezervoáru rychle uplatnitelných nově přijímaných zaměstnanců (bez náročných zácviků a rekvalifikací), který se projevuje skoro v celé EU, tu střední nevyjímaje.
Tlaky na růst mezd totiž narůstají stejně tak v Česku jako v Maďarsku nebo na Slovensku, kde momentálně stávkují za zvýšení mezd o skokových 16 procent v bratislavském VW, který přitom platí na tamní poměry dobře. Přitom rozdíly zrovna v hodinových nákladech na pracovní sílu v automobilovém průmyslu jsou pořád velké.
Hodinové mzdové náklady v eurech
Co si budeme povídat: v středoevropských závodech koncernu VW jsou vyšší, než které koncern vyplácí v Mexiku nebo v Číně, ale poloviční oproti Španělsku, o Německu samotném nemluvě. Je známá věc, že Škodovka je se ziskovými maržemi v rámci koncernu na druhém místě (8,7 procenta, více než Audi, poloviční oproti Porsche) a na každé prodané oktávii, natož pak superbu nebo kodiaqu vydělává krásné peníze.
Najít prostor pro růst mezd, který by nekopíroval vývoj produktivity práce a šel by na úkor zisku výrobce? To se sice zaměstnavatelům nebude líbit, ale podívejte se, jak se v Číně našel. Jednotkové náklady se velmi výrazně zvýšily, protože mzdy rostly násobně rychleji, než produktivita.
Jednotkové pracovní náklady ve zpracovatelském průmyslu (2000=100)
Všeho do času: takhle rychlý růst čínských mezd samozřejmě nutí obory s nízkou přidanou hodnotou buď k rychlému zvedání produktivity, anebo k relokaci do Vietnamu a dalších levnějších zemí typu Kambodža nebo Myanmar. Také si ovšem povšimněte, že v Německu žádný velký nárůst nebyl, a v USA klesly.
A žalovat u Macrona, že francouzské koncerny platí ve Visegrádu málo, a zisky přesouvají jinam? Zbytečné a trochu schizofrenní. Dojdou lidi, zvednou se mzdy.
Přečtěte si komentáře Miroslava Zámečníka: