Investorům hladovým po nových příležitostech konečně svítá na hojnější časy. Letošní rok je zatím celosvětově velice chudý na firemní vstupy na burzu. Ve Spojených státech nyní očekávají několik větších primárních úpisů. Tato „smršť“ však působí spíše jako drobky zbylé po předešlých velkých hostinách.
Dosavadní průběh roku je co do aktivity na poli takzvaných IPO ve Spojených státech nejhorší od roku 2009. Letošních 63 úpisů mělo hodnotu jen 12,9 miliardy dolarů, což je asi polovina peněz, které vynesl vstup Alibaby na burzu před dvěma lety.
Po prodlouženém víkendu spojeném s takzvaným Labor Day, který letos připadá na 5. září, se očekává několik burzovních debutů. Větší koncentrace IPO bývá obvykle začátkem období nízké volatility a šplhání cen akcií na rekordní hodnoty. Analytici oslovení deníkem The Wall Street Journal však soudí, že letos bude tato příležitost extrémně krátká, po šesti týdnech prý investiční apetit zchladí politická nejistota před prezidentskými volbami.
Přesto půjde o zajímavou paletu nabídek. K těm nejočekávanějším patří primární úpis společnosti Valvoline, který může dosáhnout hodnoty 750 milionů dolarů. Pozornost se dostává i softwarovému startupu ze Silicon Valley Nutanix. Podle hlasů z branže by snad mohlo jít o první letošní „několikamiliardový“ technologický burzovní deal.
Vývoj na trhu fúzí a akvizic a IPO podle hodnoty transakcí
Zářijové menu doplňují menší firmy – finanční instituce Bank of N.T. Butterfield, kosmetická J.A. Cosmetics nebo výrobce chladniček a barů Yeti. Od plánu upsat akcie na trh naopak ustoupily Noble Midstream Partners a Advanced Disposal Services.
Skutečnost, že renesance zájmu firem o burzu bude dočasná, má stejnou příčinu jako jejich dosavadní zdrženlivost – příliš velkou nejistotu. Nelze však říci, že by firmy na burzu nechtěly, spíše jen svůj vstup na trh odkládají a hledají správné načasování. Některé ale skutečně raději volily fúzi nebo se nechaly přímo akvírovat, přestože výkonnost akciových indexů byla i v bouřlivých časech vyvolaných brexitem překvapivě solidní.
Pro váhající společnosti je dobrou zprávou, jak si letošní debutanti na burzách vedou. Podle údajů Dealogic akcie firem upsaných letos přidávají v souhrnu 25 procent. To je podle znalců trhu dáno správně střídmým naceněním akcie při úpisu.
Přesto je již nyní zřejmé, že letošek bude patřit ke slabším ročníkům. Poslední čtvrtletí bývá obvykle velmi bohaté na IPO, v průměru se v něm koná třetina všech úpisů v daném roce. Kvůli letošním prezidentským volbám se ale očekává, že firmy roadshow i samotný úpis opět odloží. O to slibnější by pro burzy, banky a další poradce s úpisy a samozřejmě samotné firmy mohl být rok 2017.
Přečtěte si také:
Burza neláká: německé startupy zůstávají v soukromých rukou
Probuzení, nebo špionáž? Číňané míří na americkou burzu
10 nejvýkonnějších akciových trhů posledních 20 let