Australan Craig Wright, údajně stojící za vznikem nejznámější světové kryptoměny bitcoin, buduje patentové portfolio příbuzných a podpůrných technologií.
Od letošního února si „otec bitcoinu“ Craig Wright v Británii podal více než padesát žádostí o uznání duševního vlastnictví skrze společnost EITC Holdings. Všechny se mají týkat technologií, které s provozem a bezpečností kryptoměny souvisí nebo jsou přímo spojeny se systémem blockchain, na kterém bitcoin funguje.
Pokud Wright uspěje a dojde k patentování i jen malé části jeho žádostí, bude to pro instituce, které mají v plánu z některých prvků blockchainu v budoucnu profitovat, zcela zásadní. Týkat se to má především finančních a bankovních institucí.
Blockchain je veřejná databáze, která zpracovává veškeré transakce uvnitř bitcoinu. Zároveň udržuje decentralizovaný záznam o všech uskutečněných převodech. O výhodách jeho zavedení uvažují již nějakou dobu bankovní instituce.
„Odstranění potřeby prostředníka snižuje potenciální bezpečnostní rizika a zrychluje celý transakční proces,“ uvedla k možnostem blockchainu v bankovnictví investiční banka Goldman Sachs. Britská Barclays jej zase nazvala „elegantním řešením“.
Přečtěte si: Srdce bitcoinu, které může kryptoměnu přežít |
Podle analýz investiční společnosti Magister Advisors mají finanční a bankovní instituce v tomto a následujícím roce do projektů spojených s blockchainovou technologií investovat více než jednu miliardu dolarů (24 miliard korun). Minulý týden oznámila první experimenty s vlastní kryptoměnou tokijská Mitsubishi banka.
„Vypadá to, jakoby si Wright chtěl patentovat všechny základní stavební kameny blockchainu,“ sdělil agentuře Reuters poradce pro otázky bitcoinu Antony Lewis.
Podle redaktora serveru The London Review of Books Andrewa O’Hagana, který se delší dobu pohyboval v blízkosti Wrighta a jeho spolupracovníků, by se hodnota patentů mohla v budoucnu pohybovat v miliardách dolarů. Ačkoliv Wright sám odmítl své záměry komentovat, celkem podle Reuters počítá se čtyřmi stovkami patentovaných technologií.
Přečtěte si více o tvůrci bitcoinu: