Menu Zavřít

Babiš prověří, zda stát může půjčit OKD

7. 6. 2016
Autor: čtk

Ministr Andrej Babiš prověří, za jakých podmínek by stát mohl půjčit těžební společnosti OKD peníze. Zadlužená firma by do konce srpna mohla potřebovat na provozní financování až 400 milionů korun. Ministr to prohlásil po jednání s vedením OKD a zaměstnanci v Dole Darkov v Karviné.

OKD je od počátku května v úpadku. Insolvenční návrh na sebe podala sama společnost. Uvedla, že dluží nejméně 650 věřitelům více než 17 miliard korun a své závazky není schopna splácet, přičemž její majetek nedosahuje ani hodnoty sedmi miliard.

Vedení firmy minulý týden oznámilo, že se podařilo zajistit peníze na výplaty pro horníky na 10. června. Podle Babiše ale už v dalším výplatním termínu, 10. července, může nastat situace, kdy peníze budou chybět. „Byl jsem informován, že firma hledá provozní úvěr v řádu stovek milionů. Celkově ten výhled do konce srpna sice ukazuje, že chybí jenom 122 milionů, ale podle výpovědi managementu to může být až 300 až 400 milionů korun,“ řekl ministr.

Banky podle jeho informací OKD půjčit odmítly. Ministr řekl, že nyní prověří a prodiskutuje s koaličními partnery, za jakých podmínek a jestli vůbec by stát firmě půjčil peníze. „Znovu opakuji půjčili, protože by to nebyla dotace, ale byla by to půjčka, která by musela být zajištěná, musela by být vratná. Stát si nemůže dovolit jít do nějakého rizika, že by se mu ty peníze nevrátily,“ řekl Babiš. Uvedl, že v této chvíli se jedná jenom o možnosti pomoci formou půjčky a řešení se bude snažit nalézt co nejdřív. V koalici chce tento bod probrat ve středu.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že horníci se snažili ministra přesvědčit, že fungování OKD je nyní závislé na pomoci státu a bez státu to nepůjde, i kdyby firmu vlastnil kdokoli. Důležité je teď zajistit chod firmy po dobu července a srpna. „Je tady potřeba zajistit pro lidi zaměstnání, je třeba, aby v momentální situaci dostalo OKD úvěr na to, abychom přežili do té doby, kdy bude rozhodovat věřitelský výbor,“ řekl Pytlík. Schůze věřitelů je naplánována na počátek srpna, do té doby soud ustavil prozatímní věřitelský výbor.

Někteří horníci vzali „spravedlnost“ do vlastních rukou. Čtěte:

Nespokojenost roste. Horníci začali rozkrádat OKD

Horník na Ukrajině

Ministr Babiš řekl, že v současné chvíli se neřeší uzavření Dolu Paskov, přestože důl je ztrátový a o jeho uzavření už bylo v podstatě rozhodnuto. Nyní na to ale nejsou peníze, ani v blízké době nebudou. „Je otázka, kdo přijme to rozhodnutí a jestli správce například neprodá tu společnost ve stávajícím stavu bez toho, aby rozhodl o uzavření toho dolu,“ řekl Babiš.

Co se týče nákladů na odstupné pro paskovské horníky, kde se podle kolektivní smlouvy počítá s průměrem odchodného ve výši deseti platů, a na zajištění šachty, hovoří se podle ministra o částce 1,3 miliardy korun. „Samozřejmě v této chvíli má prioritu provozní financování, a ne financování uzavření Dolu Paskov,“ řekl ministr.

V Paskově pracuje asi 1700 lidí. OKD zaměstnává zhruba 9800 vlastních zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích.

MM25_AI

Společnost OKD se dostala do existenčních potíží kvůli klesajícím cenám uhlí i své předluženosti. Soudu se už přihlásilo přes 170 věřitelů a ohlásili pohledávky dohromady za víc než 11 miliard korun. Největší pohledávky celkem za více než deset miliard korun u soudu přihlásila londýnská banka Citibank, která je agentem držitelů dluhopisů.

Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), kterou vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG). Ta je podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) zřejmě také hlavním věřitelem OKD. Předseda představenstva a generální ředitel OKD Dale Ekmark už dříve uvedl, že 13 ze 17 miliard korun dluhů OKD jsou závazky v rámci skupiny.

  • Našli jste v článku chybu?