Menu Zavřít

Babiš to umí i na Slovensku. Duslo Šaľa má rekordní zisk

17. 6. 2016
Autor: Jan Rasch, Euro E15

Nejvyšší zisk, největší projekt i mimořádná přízeň slovenské vlády. Loňské působení Duslo Šala, vlajkové lodě chemické divize Agrofertu, provázejí jen pozitivní přívlastky.

Společnost Duslo Šaľa dosáhla v roce 2015 zisku před zdaněním 50,3 milionu eur. Ve srovnání s předchozím rokem je to více o téměř 38 milionů eur. Loňský výsledek je tak nejlepším v historii chemičky patřící do holdingu Agrofert českého ministra financí a nejbohatšího Slováka Andreje Babiše.

„Uplynulý rok můžeme z pohledu hospodářského výsledku hodnotit jako velmi úspěšný. Významný vliv na jeho dosažení měli ceny vstupních surovin, zejména zemního plynu, bezporuchový chod všech výroben, ale i neustálé zvyšování efektivity výroby a prodeje produktů anorganické a organické chemie. Z pohledu objemu výroby hnojiv byl loňský rok historicky nejúspěšnější,“ uvedl generální ředitel Dusla Petr Bláha.

Za úspěšným rokem ovšem lze najít také pozitivní podnikatelskou perspektivu pod Tatrami. Duslo Šaľa se totiž po letech zařadilo mezi firmy podporované slovenskou vládou Roberta Fica. Ta neváhala v roce 2014 schválit rekordní dotaci 58 milionů eur, tedy více než 1,5 miliardy korun. Dotace má podobu úlev na daních a peníze mají být použity na rozsáhlou rekonstrukci výrobních technologií výrobny čpavku. Do ní přitom hodlal Agrofert investovat v minulosti i i bez dotace. „Výstavba běží v souladu s harmonogramem projektu, je ve fázi montáží ocelových konstrukcí a aparátů,“ konstatuje mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Závod Duslo

Nejvyšší státní podpora ve slovenské historii byla největšímu výrobci hnojiv ve střední Evropě přidělena s odůvodněním kompenzace za příliš drahý plyn. Samotná společnost dlouhodobě odmítá označovat úlevu za dotaci. Argumentuje tím, že jde o pomoc, kterou může, ale nemusí využít. „Žádnou dotaci jsme nezískali, a tudíž ji ani nečerpáme. Společnost pouze může v budoucnu uplatnit daňovou úlevu, ale až po uvedení jednotky do provozu. Navíc pouze za předpokladu tvorby hospodářského výsledku, který daňovou úlevu umožní čerpat,“ vysvětluje Hanzelka.

K tomu, zda Agrofert 1,5 miliardovou úlevu na daních plánuje čerpat, tedy zatím není možné získat konkrétní odpověď.

Za zavřenými dveřmi

Okolnosti udělení dotace však vyvolávají polemiky. Po několikaměsíčním lobbování podporu pro Duslo schválil koncem roku 2014 nový ministr hospodářství Pavol Pavlis, který před nástupem do funkce podnikal ve více firmách s Andrejem Babišem. Učinil tak jen pár dní po tom, co z postu ministra odstoupil jeho předchůdce Tomáš Malatinský, který dotaci pro Duslo odmítal.

Jisté pochybnosti vzbudil i proces schvalování. Probíhal potichu a nebýt upozornění médií, o rekordní státní pomoci by nemusel nikdo nic vědět. Vládna strana Smer SD dokonce schválila legislativní úpravu, která ji povolila věc projednat jen na vládní úrovni bez diskuze v parlamentu.

Babiš s Pavlisem seděli v orgánech firmy Port Service Bratislava. Babiš v rozhovoru pro magazín Týždeň řekl, že s Pavlisem se vidí přibližně jednou ročně – při společenských událostech bývalých kolegů z Petrimexu.

Babiš se zná také s poslancem Smeru Ivanem Vargou, který seděl v orgánech společnosti Biotika. Majitel Agrofertu také přiznal, že v roce 2006, kdy popularita tehdy nové ambiciózní strany Roberta Fica narůstala, přispěl na její chod sponzorským darem. Politici to ovšem odmítli a částka se ve stranickém účetnictví ani neobjevila.

Agrofert přidělení státní pomoci obhajuje i tím, že nebude zdarma. Na Slovensku prý na oplátku nechá 300 milionů eur ve formě investic do nových technologií. Kontroverzní je ovšem fakt, že rekordně plusová firma nevytvoří z dotací žádná pracovní místa.

Přečtěte si také:

bitcoin školení listopad 24

Českým firemním obrům klesly tržby, zisky naopak vzrostly

Babiš zažaluje Spiegel za článek o ovlivňování dotací

  • Našli jste v článku chybu?