Menu Zavřít

Balkánský projekt Škody Praha se zadrhl. Vycouvaly z něj státní banky

30. 11. 2016
Autor: epcg.com/

Zakázka výstavby nové uhelné elektrárny v Černé Hoře, na které mají pracovat čeští dodavatelé, naráží na problémy. Tři měsíce po tom, co zakázku získala Škoda Praha, z projektu couvají partneři. Od výstavby daly ruce pryč Česká exportní banka (ČEB) i Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP).

Projekt, který zadala černohorská státní energetická firma Elektropriveda Crne Gore, odhaduje náklady na výstavbu nové elektrárny s výkonem 254 megawattů na 9,5 miliardy korun. Významnou část investice měl pokrýt úvěr českých státních bank.

„Ohledně financování jsme preferovali variantu s ČEB a EGAP, neboť by umožnila zapojení českých i slovenských společností. To se ale nepodařilo. Projekt však dále pokračuje, investor, černohorská společnost Elektroprivreda, nutně a zodpovědně zkoumá alternativní formy financování,“ řekl webu Euro.cz Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ, mateřské firmy Škody Praha.

Zda stavba elektrárny Pljevlja II kvůli tomu nabere zpoždění, nechce polostátní firma komentovat. Aktuálně preferuje odběratelský úvěr a je připravena financovat významnou část z vlastních zdrojů. „Škoda Praha bude v kooperaci a se souhlasem investora volit taková dodavatelská schémata, u kterých renomovaní subdodavatelé zajistí podporu a financování od svých domácích exportních úvěrových agentur,“ doplňuje Kříž.

Škoda zvítězila v konkurenci devíti firem, kontrakt s černohorskou stranou podepsala v září. Na projektu má spolupracovat několik českých a slovenských firem. Jednou z nich jsou Slovenské energetické strojírny Tlmače, kterou ovládají finančníci z J&T a EP Industries Daniela Křetínského.

Projekt navazuje na historicky úspěšné působení českých i slovenských firem v bývalé Jugoslávii, kde mají tuzemské technologie výrazný tržní podíl. Elektrárna Pljevlja II, tedy druhý blok starší elektrárny, by měla dosahovat výkonu 254 megawattů. Pro Černou Horu jde o projekt strategického významu, který má Podgorici pomoci na cestě k energetické soběstačnosti.

bitcoin_skoleni

Čtěte také:

EPH chce žalovat Bratislavu. Vláda razantně zvedla daně

Škoda pomůže dostavit jadernou elektrárnu Mochovce

Méně uhlí a pružný trh s emisemi, žádá ČEZ Evropskou unii


  • Našli jste v článku chybu?