Menu Zavřít

Bankéř Barclays vynášel tipy. Výměnou za novou koupelnu

14. 7. 2016
Autor: čtk

Bývalý bankéř britské banky Barclays Steven McClatchey se přiznal k insider tradingu. To by samo o sobě nebylo tak ojedinělé, kdyby jako protislužbu za vynášení informací nedostal zdarma novou koupelnu. Jeho komplicem byl totiž instalatér.

McClatchey pracoval sedm let do prosince minulého roku v newyorské pobočce Barclays, kde dohlížel na účast banky v chystaných fúzích a akvizicích. Informace o těchto obchodech poskytoval protizákonně svému příteli Garymu Puseymu, informuje deník Wall Street Journal.

Pusey mu na oplátku vydláždil a zrenovoval koupelnu. K tomu přihodil i „tradiční“ protislužbu - peníze. Pusey informace využil na akciových trzích, kde na obchodech s akciemi asi jedenácti společností vydělal 76 tisíc dolarů (1,85 milionu korun).

K činu se McClatchey přiznal v úterý u Federálního soudu v Manhattanu a prozradil detaily o podvodu. Pusey se ke spoluúčasti doznal již v květnu, kdy byli oba muži zadrženi. Soud s McClatcheyem se chystá na říjen. Bývalý bankéř se dle svých slov proti trestu neodvolá. Hrozí mu až pět let vězení.

MM25_AI

Kauzy insider tradingu nejsou zdaleka jediné, ani nejdůležitější, kterým zaměstnanci Barclays čelí. Minulý týden soud v Londýně poslal do vězení čtyři bývalé zaměstnance britské banky. Tresty 33 měsíců až šest a půl roku dostali za manipulaci s klíčovou Londýnskou mezibankovní sazbou (LIBOR). Případy manipulací s referenčními sazbami se týkají i americké banky Citigroup a švýcarské UBS, jejíž bývalý zaměstnanec Tom Hayes dostal v nejostřeji sledované kauze 14 let vězení.

Insider trading není nic výjimečného. Možná doprovázel i obří akvizici Microsoftu. Čtěte:

Akvizici LinkedInu možná doprovázel podvod

Víte, kam se Barclays může stěhovat po brexitu?

Londýnské banky by mohly nalézt útočiště v evropských metropolích

Kancelářský komplex v Londýně (Autor: Duff via Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0)


  • Našli jste v článku chybu?