Menu Zavřít

Bankovní loterie: kurzy měn v bankomatech nikdo nesleduje

15. 7. 2016
Autor: Martin Pinkas/Euro

Loterie u bankomatu. Tak by se dal popsat systém výběrů hotovosti z bankomatů v zahraničí. Pokud Čech vybírá peníze v zahraničí, případně cizinec v Česku, bankomat nabízí možnost výběru s konverzí, nebo bez ní. Kurzy se přitom liší i o deset procent.

Za jedno euro 26 korun, nebo také 23 korun. I tak běžně vypadá nabídka kurzů, pokud z bankomatu vytahuje peníze klient zahraniční banky. „Zásadní rozdíl je v tom, že při okamžité konverzi je použit kurz banky, která daný bankomat provozuje, a ne banky klienta, od které má vydanou platební kartu. U první zmíněné varianty klient okamžitě ví, za jaký kurz mu bude výběr účtován, přičemž bez okamžité konverze se to dozví častokrát až nadcházející den při zúčtování transakce,“ vysvětluje princip konverze u bankomatu analytik Cyrrus Jiří Šimara.

Výběry, které nabízejí různé volby kurzu, lze charakterizovat jako službu Dynamic Currency Conversion (DCC). Jedná se o službu, kterou nabízí provozovatel bankomatu nebo obchodník přijímající platební karty pomocí terminálu majiteli platební karty.

Při konverzi měny klient zná kurz a zaúčtovanou částku okamžitě. Zaúčtovaná mu je přesně ta suma, kterou vidí na displeji bankomatu nebo platebního terminálu.

 Směnárna Praha Někdy rozměníte peníze výhodněji ve směnárně než v oficiálním bankomatu

V případě výběru bez okamžité konverze zašle banka provozující bankomat či platební terminál transakci ke zpracování s určitým časovým odstupem. Někdy i dvoudenním. V okamžiku platby nebo výběru v zahraničí tak klient vlastně neví, kolik přesně mu bude strženo, protože přesná částka bude známa až při zaúčtování podle kurzu aktuálního v té době.
„V případě platby kartou na terminálu je obchodník rovněž povinen klienta předem informovat na možnost využití služby DCC a použít ji jen v případě jeho souhlasu. Pokud tak neučiní, má klient možnost transakci reklamovat prostřednictvím své vydavatelské banky,“ říká mluvčí Komerční Banky Michal Teubner.

Ještě větší loterií je pak výběr z bankomatu v cizině, kde se platí jinou měnou, než na kterou je vystavena karta. „Dojde k několikanásobnému převodu mezi měnami a tím i k mnohem vyšším nákladům,“ říká mluvčí Fio Banky Zdeněk Kovář.

Mimo dohled regulátora

Nastavení kurzu u služby DCC je zcela v kompetenci provozovatele příslušného bankomatu nebo terminálu. Možná překvapivé je to, že výši poplatků vůbec nereguluje ani nekontroluje Česká národní banka. Regulátorovi stačí, když banky o službě DCC informují, třeba na svých stránkách.

„Provozovatelé bankomatů a platebních terminálů nabízí tuto na první pohled lákavou směnu měny, která ale ve skutečnosti bývá značně nevýhodná, s vidinou vyšších zisků z konverzí,“ myslí si o konkurenční nabídce provozovatelů bankomatů mluvčí Fio banky Zdeněk Kovář.

Při službě DCC v sobě nabízený kurz obvykle zahrnuje servisní poplatek, tedy poplatek za službu, a bývá méně výhodný než kurz nabízený vydavatelem karty.

Bez statistik

Podle mluvčí ČSOB Pavly Hávové to však není tak jednoznačné. Zákazník by měl zvážit obě možnosti a znát aktuální kurz. „Hlavní je, aby si člověk před výběrem s okamžitou konverzí zjistil, jak se pohybují oficiální kurzy a teprve poté se rozmyslel, zda mu stojí za to využít této služby či nikoliv. Může se to totiž velmi prodražit,“ souhlasí Jiří Šimara.

Česká národní banka je při radách ke způsobu výběru hotovosti zdrženlivá. Podle jeji zkušeností však bývá méně výhodný kurz s okamžitou konverzí. Překvapivá je však absence jakýchkoliv statistik o využívání DCC a jiných způsobů výběru hotovosti. „ČNB ani Sdružení pro bankovní karty a ani ECB takovéto údaje nesbírá,“ konstatuje mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

bitcoin_skoleni

Údaje o využití jednotlivých druhů výběrů údajně nesbírají ani samotné banky, které jsme oslovili. Z čeho tedy jejich domněnky o výhodnosti, nebo nevýhodnosti DCC vyplývají, není úplně jasné.


Čtěte také:

Internetové investice v Česku ovládá Anglie. ČNB na ně nemůže

Kauza Luxleaks. Juncker měl osobně pomáhat daňovým fíglům

Juncker chce po brexitu rozšířit eurozónu


  • Našli jste v článku chybu?