Zaměstnancům tuzemských bank platy dál rostou, v průměru si polepšili o pět stovek. Práce s penězi je skutečně atraktivní. Pracovníci v bankách si vydělají za hodinu v průměru 304 korun. To je aktuálně ve srovnání s celorepublikovými 175 korunami hrubého vůbec nejvíc.
Měsíční průměrná mzda zaměstnanců finančních institucí se podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) zvedla během loňského roku na 49 685 korun. Meziročně narostla zhruba o pětistovku.
A růst mohou platy i letos, ale zřejmě pomaleji. V některých bankách se teď vyjednává o růstu platů pro letošní rok v závislosti na inflaci. Například v ČSOB chtějí odbory podle informací týdeníku Euro prosadit růst až o pět procent, zatímco vedení banky nabízí zaměstnancům zhruba jedno procento.
Pracovník ve financích si již nyní vydělá téměř padesát tisíc korun, což je přibližně dvojnásobek průměrné mzdy v republice. Velké rozdíly ale panují i uvnitř bank. Vedení tuzemských bankovních domů si měsíčně přijde klidně na tolik co průměrný bankovní úředník za rok.
Například šestičlenné představenstvo Komerční banky v minulém roce vydělalo 61 milionů korun, přičemž o rok dříve to bylo 62 milionů. Informace o mzdě, bonusech a dalších benefitech zveřejnila banka ve výroční zprávě za uplynulý rok. Každý z manažerů si tak za rok 2015 přišel na více než deset milionů korun. Ani devět členů dozorčí rady KB nepřišlo loni zkrátka. Vydělali za rok v průměru 550 tisíc korun. Průměrné roční náklady na jednoho zaměstnance jsou pak v Komerční bance téměř 800 tisíc.
Podobná situace ale panuje i v dalších bankách. Konkrétně v České spořitelně inkasovalo vedení 68 milionů korun v roce 2014.
Finančníci tak jistě patří mezi „platové vítěze“ listopadu 1989. Za dob socialismu byly jejich mzdy podprůměrné. Po pádu komunistického režimu začaly ovšem rychle růst. Důvodem byl nedostatek zaměstnanců v době, kdy nastal rozmach finančních služeb a přicházely sem rovněž zahraniční bankovní domy. Hlad po finančnících vedl k rychlému růstu jejich platů.