Menu Zavřít

Beneš: Budoucnost ČEZ v Bulharsku by mohla být jasná v září

8. 8. 2017
Autor: čtk

Energetická společnost ČEZ by ráda měla o budoucnosti svých aktiv v Bulharsku jasno v září, řekl generální ředitel firmy Daniel Beneš. Záměr zmapovat zájem o bulharská aktiva oznámil ČEZ v lednu. Společnost má dlouhodobé problémy s bulharskými úřady a loni v červenci zahájila proti zemi mezinárodní arbitráž.

„Platí to, že testujeme, za jakých podmínek bychom našli protistranu, která by si od nás tato bulharská aktiva koupila,“ uvedl Beneš. „Na konci se rozhodneme, jestli v Bulharsku zůstaneme, nebo jestli některá z těch nabídek bude pro nás natolik zajímavá, že ji využijeme,“ dodal.

Některá bulharská média v dubnu uvedla, že nabídky do tendru na prodej aktiv podala zhruba desítka uchazečů. Beneš dnes potvrdil, že původní počet zájemců byl zúžen, jejich konkrétní počet ani jména ale sdělit nechtěl. Již dříve potvrdila zájem o bulharská aktiva ČEZ energetická skupina Energo-Pro se sídlem v Praze, která v Bulharsku také působí.

ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost zde obsluhuje přibližně tři miliony zákazníků, zejména v západní části země. Firma zde vlastní i další aktiva, mimo jiné černouhelnou elektrárnu ve Varně, jejíž provoz byl v lednu 2015 pozastaven.

K zahájení arbitráže s Bulharskem se firma podle loňského vyjádření rozhodla po řadě zásahů bulharských institucí poškozujících podnikání ČEZ v zemi a kvůli dlouhodobě se nezlepšující kritické situaci na tamním energetickém trhu. Výše nároku se pohybuje v řádu stovek milionů eur.

ČEZ dnes oznámil, že v prvním pololetí zvýšil čistý zisk o 21 procent na 16,7 miliardy korun. K růstu pomohly mimořádné příjmy z prodejů akcií firmy MOL a bytů v Písnici. Beneš upozornil, že výsledky pozitivně ovlivnil i efekt mimosoudní dohody o narovnání se státní energetickou společností NEK právě v Bulharsku.

bitcoin_skoleni

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

ČEZ má opakované problémy s bulharskými úřady od února 2013

2013:

10. února - V řadě bulharských měst propukly protesty proti údajně předraženým cenám elektřiny. Účastníci se mimo jiné dožadovali znárodnění distribučních sítí v držení rakouské společnosti EVN a českých firem ČEZ a Energo-Pro.

19. února - Bulharský premiér Bojko Borisov se pokusil zmírnit protesty obyvatel příslibem snížení cen elektřiny a tvrdého postupu proti ČEZ. Státní regulační úřad zahájil proces, který mohl vést k odebrání licence ČEZ Bulgaria. O den později Borisov podal demisi.

27. února - Bulharská prokuratura, regulační úřad a daňoví kontroloři zahájili kontrolu ČEZ, Energo-Pro a EVN.

17. března - Bulharský generální prokurátor požádal o odebrání licence ČEZ.

28. března - Bulharský antimonopolní úřad zahájil vyšetřování ČEZ, Energo-Pro a EVN kvůli podezření, že chtěly společným postupem znesnadnit spotřebitelům změnu dodavatele energie.

29. března - ČEZ poslal k Evropské komisi stížnost na bulharské úřady.

16. dubna - Bulharský regulační úřad začal projednávat možnost odejmutí licence ČEZ.

28. června - Bulharský parlament schválil změny umožňující snížení cen elektřiny.

14. listopadu - Bulharský energetický regulační úřad rozhodl zastavit řízení o odebrání licence ČEZ. Nenašel pochybení.

31. prosince - ČEZ oznámil, že se bude soudní cestou bránit proti rozhodnutí bulharského regulátora snížit ceny elektřiny.

2014:

16. března - Bulharské ministerstvo energetiky pohrozilo zahraničním distributorům odebráním licence, pokud státní energetické společnosti NEK neuhradí údajné dlužné poplatky. Firmy ČEZ, Energo-Pro a EVN jakékoliv dluhy odmítly s tím, že NEK naopak dluží jim.

19. března - Bulharský regulátor zahájil další kroky k odebrání licencí na prodej elektřiny firmám ČEZ, Energo-Pro a EVN, jež ve stanovené lhůtě neuhradily údajný dluh vůči NEK.

13. května - Bulharský antimonopolní úřad obvinil ČEZ, Energo-Pro a EVN ze zneužití postavení na trhu. Poskytovatelům televizních a telefonických služeb a internetu prý stanovily nesmyslně vysoké ceny za přístup k rozvodným sítím.

14. května - Bulharský regulátor oznámil, že hodlá pokutovat ČEZ a Energo-Pro i EVN za více než 2600 nedostatků, jichž se ve svých aktivitách dopustily od roku 2008.

25. července - Bulharský antimonopolní úřad obvinil ČEZ, Energo-Pro a EVN ze zneužití dominantního postavení. Údajně znesnadňovaly změnu dodavatele a nákup energie na volném trhu.

13. prosince - ČEZ oznámil, že od ledna 2015 zastavuje provoz uhelné elektrárny ve Varně, která nesplňovala ekologické limity.

2015:

18. května - Bulharský antimonopolní úřad vyměřil tamní divizi ČEZ pokutu 1,25 milionu leva (17,5 milionu korun) za zneužívání dominantní pozice. ČEZ odkládal podpis dohody o koupi zařízení potřebného k připojení bulharského investora k síti.

2. června - Antimonopolní úřad v Bulharsku udělil pokuty místním distributorům energie vlastněným ČEZ, Energo-Pro a EVN za zneužívání dominantního postavení na trhu. Nejvíce měl zaplatit ČEZ, a to 558 446 leva (7,8 milionu korun).

19. listopadu 2015 - ČEZ oficiálně oznámil bulharské vládě záměr vést mezinárodní arbitráž kvůli neochránění investice, pokud nedosáhne rychlé nápravy a kompenzace škod.

2016:

16. května - Bulharský úřad obvinil jeden z distribučních podniků ČEZ z dalšího zneužívání dominantního postavení na trhu. Distribuční podnik ČEZ konal podle úřadu proti zájmům spotřebitelů, když odmítl jedné místní firmě vyslovit souhlas s jejím připojením k síti.

12. července - Skupina ČEZ zahájila mezinárodní investiční arbitráž proti Bulharsku. Firma se k tomu rozhodla po celé řadě zásahů bulharských institucí poškozujících podnikání ČEZ.

2017:

27. ledna - ČEZ oznámil, že chce na základě zájmu investorů zmapovat zájem o svá aktiva v Bulharsku. Jednání s vybranými zájemci zahájila firma v polovině května. Mezi zájemci je i energetická skupina Energo-Pro se sídlem v Praze.

6. července - Bulharský antimonopolní úřad obvinil tři distributory, které vlastní ČEZ, Energo-Pro a EVN, z porušování pravidel hospodářské soutěže, protože diskriminují nezávislé obchodníky a omezují obchodování s elektřinou.

Čtěte také:

ÚS: ČEZ chrání obchodní tajemství, o palivu v Temelíně informovat nemusí

Poslanci: Bez nových jaderných bloků nebude Česko energeticky soběstačné

Teplo z Temelína pro Budějovice? Rozhodne se až na podzim


  • Našli jste v článku chybu?