Evropská komise došla k předběžnému závěru, že společnost Google porušuje evropská antimonopolní pravidla a zneužívá svého dominantního postavení na trhu v souvislosti s mobilním operačním systémem Android. Komise dnes v prohlášení uvedla, že Google omezuje výrobce, kteří systém využívají, a také operátory mobilních sítí mimo jiné požadavkem, aby na zařízeních byl předinstalován vyhledávač Google Search. Google obvinění komise odmítá.
Komise dnes o svém postoji informovala Google i její mateřskou společnost Alphabet, které se nyní k námitkám evropské exekutivy budou moci vyjádřit písemně či při ústním jednání. Firmám hrozí pokuta, počítaná jako podíl z hodnoty relevantních tržeb. Google už v EU čelí šetření kvůli možnému zvýhodňování svých produktů ve výsledcích internetového vyhledávání.
„Budeme nadále spolupracovat s Evropskou komisí, abychom prokázali, že Android je dobrý pro hospodářskou soutěž a dobrý pro spotřebitele,“ uvedl hlavní právní zástupce Google Kent Walker. Android podle něj pomohl vytvořit „pozoruhodný a zejména udržitelný ekosystém, založený na open-source softwaru a otevřených inovacích“.
Android, který podle Bruselu využívá okolo 80 procent mobilních zařízení v Evropě, komise vyšetřovala rok. Její dnešní postup je jen začátkem další etapy pravděpodobně velmi dlouhého řízení.
„Na základě našeho šetření jsme přesvědčeni, že chování společnosti Google znemožňuje spotřebitelům širší výběr mobilních aplikací a je překážkou pro inovace dalších hráčů na trhu,“ uvedla v prohlášení pro média Margrethe Vestagerová, eurokomisařka odpovědná za otázky hospodářské soutěže.
Požadavky na výrobce proti pravidlům EU
Google podle názoru komise porušil evropská pravidla požadavkem na předinstalování vlastního vyhledávače a webového prohlížeče Chrome a tím, aby bylo jeho vlastní vyhledávání nastavené jako primární.
Tyto podmínky museli výrobci plnit, pokud chtěli na svá zařízení instalovat některé další programy společnosti, především důležitý obchod s aplikacemi Play Store.
Výrobci také podle komise nesměli prodávat chytré telefony fungující na operačních systémech, které jsou odvozeny od volně přístupného kódu Androidu. Evropské exekutivě se nelíbí ani finanční pobídky, které firma nabízela výrobcům a provozovatelům sítí za to, že vyhledávač Google na prodávaná zařízení umístí exkluzivně.
Komise míní, že podobné praktiky byly strategií jak dál konsolidovat pozici společnosti Google v oblasti internetového vyhledávání. Zhoršovaly také podmínky pro jiné webové prohlížeče či operační systémy založené na Androidu a možnosti pro další rozvoj aplikací a služeb.
Čtěte dále: