Menu Zavřít

Celosvětový trh s ropou se stabilizuje. Zásoby i přesto rostou

16. 5. 2017
Autor: ČTK

Celosvětový trh s ropou se dostává do rovnováhy a tempo vyrovnávání dodávek a poptávky se zvyšuje. Zásoby však stále neodrážejí dopad snížení těžby ropným kartelem OPEC. Uvedla to ve své pravidelné měsíční zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Výhled růstu globální poptávky na letošní rok nechala agentura beze změny na 1,3 milionu barelů denně kvůli zpomalení v zemích, které patří mezi silné konzumenty ropy, jako USA, Německo a Turecko.

Komerční zásoby ropy v březnu již druhý měsíc za sebou klesly o 32,9 milionu na 3,025 miliardy barelů. Za celé první čtvrtletí však zásoby ropy v průmyslových zemích vzrostly o 24,1 milionu barelů a předběžné údaje naznačují, že v dubnu zásoby opět rostly.

Dodávky ropy v dubnu klesly o 140 tisíc barelů denně na 96,17 milionu barelů denně. Přispěly k tomu hlavně země, které nejsou členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), jako Kanada. Nadále však silně roste těžba v USA, Brazílii a Kazachstánu a IEA očekává, že kvůli tomu těžba v zemích, které nejsou členy OPEC, letos stoupne o 600 tisíc barelů denně.


Přečtěte si více o zatím posledním výkyvu cen ropy:

Ropa kvůli postoji Saúdské Arábie a Ruska výrazně zdražuje

 Ilustrační foto


Země OPEC mají 25. května jednat o prodloužení dohody o snížení těžby, kterou uzavřely s některými konkurenty, jako Rusko. Země slíbily, že v prvním pololetí sníží společně těžbu o 1,8 milionu barelů denně.

EIA odhadla, že pokud OPEC udrží těžbu na dubnových 31,8 milionech barelů denně a nic se nezmění v rovnováze ani jinde, klesnou ve druhém čtvrtletí globální zásoby ropy o 700 tisíc barelů denně. Pokud by se těžařské země dohodly na omezení těžby ropy i v druhém pololetí roku, bude pokles zásob možná ještě vyšší.

bitcoin_skoleni

Těžba ropy kartelem OPEC se podle IEA snížila v dubnu meziročně o 535 tisíc barelů denně. To byl nejvyšší meziroční pokles za téměř tři roky, napsala agentura Reuters.

Dále čtěte:

Další cíl arabských šejků: po ropě chtějí těžit vodu ve vesmíru

Těžaři Shell se daří snižovat náklady. Ve čtvrtletí zdvojnásobil zisk

Dražší ropa a škrty zabraly. Ropní giganti mají konečně peníze


  • Našli jste v článku chybu?