Menu Zavřít

Ceny průmyslových výrobců v květnu rostly pomaleji

16. 6. 2017
Autor: ČTK

Ceny průmyslových výrobců v květnu meziročně zpomalily růst na 2,3 procenta z dubnových 3,2 procenta. Zvýšily se i ceny v zemědělství, stavebnictví a službách. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), který současně zveřejnil výsledky dubnového zahraničního obchodu. Ceny vyváženého zboží zpomalily meziroční růst na 2,3 procenta, u dovozních cen růst zpomalil na 5,1 procenta.

Nejvýraznější meziroční růst cen, a to o 12,6 procenta, zaznamenali v květnu zemědělci. V rostlinné výrobě se ceny zvýšily o 8,4 procenta, zejména v důsledku zdražení čerstvého ovoce a olejnin. V živočišné výrobě se ceny zvýšily o 18 procent, přičemž nejrychleji rostly ceny jatečných prasat a mléka.

Ceny stavebních prací se v květnu meziročně zvýšily o 1,5 procenta. Nárůst oproti minulému roku zaznamenaly také ceny tržních služeb, které vzrostly o 0,9 procenta. Podepsalo se na tom zejména zdražení pojištění, zajištění a penzijního financování, uvedl ČSÚ.

Roční vývoj inflace


zdroj: tradingeconomics.com

V meziměsíčním srovnání byly ceny průmyslových výrobců nižší o půl procenta. Mírný pokles cen zaznamenaly také tržní služby, a to o 0,1 procenta. Naopak v zemědělství vzrostly ceny ve srovnání s dubnem o 1,7 procenta a ve stavebnictví o 0,1 procenta.

„Propad cen v průmyslu můžeme do velké míry přičíst na vrub prudkému snížení cen komodit na světových trzích vedených ropou,“ komentoval čísla analytik Komerční banky Viktor Zeisel. V zemědělství se o růst stará celá paleta položek od cen čerstvého ovoce až po ceny v živočišné výrobě, dodal.

Ceny průmyslových výrobců budou podle Zeisela v nejbližších měsících klesat. Napovídá tomu propad cen ropy na světových trzích. Severomořská ropa Brent se dnes obchoduje v blízkosti 47 dolarů za barel, zatímco její průměrná květnová cena byla 51,4 dolaru za barel. Vysoká meziroční dynamika cen v zemědělství by měla začít pomalu zvolňovat, zatímco ceny ve službách budou dále růst, protože je budou podporovat silnější poptávkové tlaky, odhadl.

MM25_AI

Statistici dnes také oznámili, jak se v dubnu vyvíjel zahraniční obchod. Proti stejnému měsíci loňského roku narostly ceny vyváženého zboží o 2,3 procenta a u dovážených výrobků o 5,1 procenta. V meziměsíčním srovnání se vývozní a dovozní ceny snížily shodně o 0,6 procenta.

O tuzemské ekonomice jsme také psali:

Inflace v Česku znovu zrychlila. V květnu stoupla na 2,4 procenta

Je čas doplnit ropné zásoby? Správa rezerv je pro, ministerstvo financí nesouhlasí


  • Našli jste v článku chybu?