Státní společnost ČEPS plánuje letos do modernizace přenosové soustavy investovat zhruba 3,5 miliardy korun, méně než loni. V případě bezproblémového pokračování prací na jednotlivých projektech je možné přiblížení ke čtyřem miliardám korun. V roce 2016 ČEPS investoval celkem 4,5 miliardy korun. V roce 2018 mají investice firmy činit 4,8 miliardy korun. Podle člena představenstva firmy Stanislava Votruby letošní pokles způsobila především zdlouhavá povolovací řízení ke stavbám.
„Nemůžeme zahajovat stavby v očekávaných termínech, takže dochází ke skluzu. Příští rok vypadá, že to (objem investic) půjde nahoru a další rok ještě víc. Až tam ale promítneme aktuální vývoj v povolování staveb, tak se může stát, že se budeme blížit jen hodnotě čtyř miliard korun,“ řekl Votruba. „Před sedmi lety jsme měli úvahy, že budeme investovat šest miliard korun ročně. Bohužel se to nedaří,“ dodal.
Uvedl, že největší aktuální investiční akcí je modernizace rozvodny Kočín u Jaderné elektrárny Temelín. Celkový rozpočet projektu podle něj může činit kolem 3,5 miliardy korun. Modernizace byla zahájena v květnu, hotova má být do roku 2023. „Nyní se na místě dělají terénní úpravy,“ přiblížil Votruba. Dodavatelem je sdružení firem v čele se společností Egem, která patří do skupiny EP Industries z Energetického a průmyslového holdingu podnikatele Daniela Křetínského.
Konec jádra: Němci musí stavět záložní plynové elektrárny
Kromě toho bude ČEPS renovovat například rozvodnu na pražském Chodově nebo vedení směřující do slovenského Varína. „Máme dohodu se slovenskou stranou, že oni přijdou s modernizací své strany také a zvýšíme tam přenosovou možnost mezi Českou republikou a Slovenskem,“ dodal Votruba.
Do konce června letošního roku pak ČEPS plánuje zprovoznit zbývající dva transformátory v rozvodně Hradec u Kadaně, které mají pomoci čelit náporům elektřiny z Německa. První dva transformátory zde firma zprovoznila v lednu. Investiční náklady celého projektu by podle ČEPS neměly přesáhnout dvě miliardy korun. Česko dlouhodobě trápí především nevyrovnaná výroba elektřiny v německých větrných parcích.
Část výdajů na investice ČEPS pokrývá z evropských peněz. Evropská investiční banka (EIB) v únoru uvedla, že půjčí společnosti na tyto výdaje tři miliardy korun. Peníze jsou určeny na 25 projektů, úvěry mají splatnost osm let včetně tříletého odkladu splátek. Bankovní úvěr pokryje vždy maximálně polovinu celkových investičních nákladů na danou akci.
Společnost ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden s 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů. V roce 2016 dosáhla společnost zisku před zdaněním 2,07 miliardy korun. Výnosy činily zhruba 19 miliard korun. Pro letošní rok očekává firma podle dnešního vyjádření místopředsedy představenstva Vítězslava Kulicha zisk před zdaněním na úrovni 1,7 miliardy korun a výnosy nad 17 miliardami Kč.
O energetice dále čtěte: