Menu Zavřít

Česká firma Prusa Research bude vyvíjet protézy rukou pro 3D tiskárny

22. 7. 2016
Autor: Youtube

Společnost Prusa Research připravuje na české poměry převratnou novinku v oblasti 3D tisku. Mimo odbornou veřejnost málo známá firma, jejíž tiskárny Prusa I3 jsou ale nejpoužívanějšími na světě, hodlá vyvíjet umělé protézy, které si pacienti budou moci sami vytisknout na 3D tiskárnách.

Společnost sídlící v pražském Karlíně už kvůli novému projektu přijímá specialisty. „Bude možné si na poškozenou část ruky nasadit sondy a podle toho, jak zatínáte svaly, se protéza bude ovládat. Taková věc stojí obvykle kolem půl milionu, tady to bude možné vyrobit za tisíce korun a každý si protézu bude moci vytisknout tak, jak potřebuje,“ popisuje Josef Průša, šéf a zakladatel firmy.

Výhodu bude mít 3D protéza zejména u dětských pacientů, jimž rodiče kvůli růstu musejí pořizovat často nové velikosti protéz.

Ve světě není 3D tisk protéz ničím neznámým, i když obor se teprve rozvíjí. Velký ohlas má například projekt E – nable, v jehož rámci je možné stáhnout si zdarma soubory a vytisknout na tiskárně plastové součásti k protéze ruky.

To, že by sázka na medicínský 3D projekt mohla firmě vyjít, podporují její ostatní úspěchy z poslední doby. Prusa Research neexistuje ani pět let a její model Prusa I3 se dokázal stát podle statistik 3D Hubs nejpoužívanější 3D tiskárnou na světě.

V 3D tiskárně se dá vyrobit i autobus

Ve Washingtonu jezdí autonomní elektrobus z 3D tiskárny

Olli, autonomní elektrický minibus společnosti Local Motors (Zdroj: Local Motors)

Ještě v roce 2014 měla firma roční obrat kolem 4 milionů korun, letos jen v květnu protočila 11 milionů. Zakladatel Josef Průša očekává, že v příštím roce obrat jeho firmy vyskočí k miliardě korun. Poslední model tiskárny, který právě teď Prusa Research uvedl na trh, způsobil takový ohlas, že ho firma musela prozatím stáhnout z prodejů obchodu Amazon, když nestíhala uspokojit obří poptávku. I tak na něj zákazníci nyní čekají tři týdny.

Firma dosud sídlí v původních prostorech v pražském Karlíně, kvůli růstu ji ale nevyhnutelně čeká stěhování. Chystá se rovněž otevírat pobočky v USA a dalších zemích.


O 3D tisku dále čtěte:

MM25_AI

Motorka z 3D tiskárny je nejlehčí na světě. Stojí 1,35 milionu

První budovu postavenou za použití 3D tiskárny najdete v Dubaji


  • Našli jste v článku chybu?