České spořitelně stoupl v letošním prvním pololetí meziročně čistý zisk o 12,5 procenta na 8,2 miliardy korun. Kladně se na tom podepsal růst klientských úvěrů a výnos z prodeje podílu spořitelny ve společnosti Visa Europe.
Největší tuzemské bance podle počtu klientů přibyly poskytnuté úvěry ve všech klíčových segmentech. Hlavním tahounem růstu byly podle předsedy představenstva ČS Tomáše Salomona zejména nové hypoteční úvěry, jejichž objem ve sledovaném období přesáhl 25 miliard korun. To znamená historicky nejsilnější první pololetí, uvedl Salomon.
Provozní zisk banky v porovnání s loňským pololetím ale klesl o 6,1 procenta na 10,2 miliardy korun. Důvodem tohoto poklesu bylo pokračující snižování čistých výnosů z poplatků a provizí, pokles čistého zisku z obchodních operací, který byl před rokem mimořádně vysoký kvůli jednorázovému vlivu změny metodiky při oceňování derivátů, a nižší příjmy z pronájmu nemovitostí v souvislosti s postupným odprodejem investičních nemovitostí.
Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly o 9,2 procenta na 4,6 miliardy korun a čistý zisk z obchodních operací a aktiv oceňovaných reálnou hodnotou byl meziročně nižší o 13,8 procenta, činil 1,2 miliardy korun. Bance se současně ale podařilo snížit své provozní náklady, proti stejnému loňskému období klesly o 3,3 procenta na 8,8 miliardy korun.
Bilanční suma se poprvé v historii ČS dostala přes hranici jednoho bilionu. Meziročně se podle ní zvýšila o 12,3 procenta na 1037,3 miliardy korun. Proti loňskému prvnímu pololetí se změnila struktura aktiv, zvýšil se objem poskytnutých klientských úvěrů a objem vkladů uložených u České národní banky. Snížil se objem realizovatelných finančních aktiv. Na pasivní straně bilance stouply klientské vklady, mezibankovní vklady a objem vlastního kapitálu. Nižší byla i velikost vlastních emitovaných cenných papírů.
Celkový počet klientů finanční skupiny České spořitelny k 30. červnu 2016 činil 4,74 milionu. Počet aktivních klientů přímého bankovnictví byl 1,71 milionu, což značí meziroční nárůst o 4,5 procenta.
Přečtěte si exkluzivní rozhovor týdeníku Euro s šéfem České spořitelny:
Největší problémy? Hazard a porno, říká šéf spořitelny
„Růst zisku České spořitelny je poměrně značný a svědčí mimo jiné o tom, že ekonomická aktivita v ČR prudce stoupá,“ komentoval čísla analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Nicméně je podle něj nutné upozornit na pokles čistého úrokového výnosu, čisté úrokové marže a čistých výnosů z poplatků a provizí. „Tržby ze služeb, které jsou jádrem činnosti, klesají. Takže až se úvěrový boom zastaví, mohou zisky při zpomalení ekonomické aktivity prudce propadnout,“ poznamenal.
Čistý zisk rakouské finanční skupiny Erste Group, která ovládá Českou spořitelnu, v prvním pololetí meziročně stoupl o více než 70 procent na 841,7 milionu eur (téměř 23 miliard korun). Jde o nejlepší pololetní výsledek v její historii.
V samotném druhém čtvrtletí se čistý zisk více než zdvojnásobil na 567 milionů eur. K růstu zisku přispěly zlepšené podnikatelské podmínky ve střední a východní Evropě a jednorázový příjem z prodeje podílu ve firmě VISA Europe, napsala agentura Reuters.
„S potěšením oznamujeme, že jsme se ziskem přesahujícím 800 milionů eur dosáhli nejlepšího pololetního výsledku v historii naší společnosti,“ uvedl generální ředitel Erste Andreas Treichl. Poukázal rovněž na výrazný pokles objemu rizikových úvěrů. Zároveň však upozornil na negativní důsledky nízkých úrokových sazeb Evropské centrální banky.
Společnost Erste dnes předpověděla, že růst reálného hrubého domácího produktu na všech hlavních trzích ve střední a východní Evropě, včetně Rakouska, se letos bude pohybovat v rozmezí od 1,4 do 4,1 procenta. Podporovat by ho měla hlavně silná domácí poptávka.
Nepřehlédněte komentář Vladana Gallista:
Spořitelna odstartovala hypoteční válku