Menu Zavřít

Česko má mezi pětistovkou největších firem v regionu 71 zástupců

6. 9. 2016
Autor: čtk

Česko v žebříčku pěti set největších firem střední a východní Evropy za rok 2015 zastupuje 71 firem, což je o šest více než o rok dříve. Nejvýše postavenou českou firmou byla na čtvrté příčce Škoda Auto, osmou příčku z celkového pořadí obsadil polostátní podnik ČEZ. Obě firmy si tak meziročně pohoršily o jedno místo. Vyplývá to ze studie CEE Top 500, jíž poosmé představila úvěrová pojišťovna Coface.

Počet českých podniků v žebříčku podle obratu firem rostl již čtvrtý rok po sobě a téměř 70 procent jich loni zlepšilo svou pozici. ČR měla z dvanácti států regionu v roce 2015 nejvyšší růst HDP (4,5 procenta) a nejnižší nezaměstnanost (5,1 procenta). Pro letošní rok Coface předpokládá, že v Česku poroste HDP o 2,4 procenta.

„Hlavním tahounem české ekonomiky doposud byl, a předpokládáme, že i v roce 2016 zůstane, automobilový průmysl. Příznivě se také projevuje velmi slušná domácí poptávka, kterou podporuje nízká nezaměstnanost a rostoucí mzdy. Současný vývoj nás nicméně nutí k obezřetnosti, protože podle statistických údajů začal během léta klesat objem průmyslové výroby, vyloučíme-li automobilový průmysl,“ popsal současný stav ekonomiky manažer Coface Czech Pavel Schweiner.

Příznivý rok pro V4

Rok 2015 byl po ekonomické stránce pro region střední a východní Evropy všeobecně velmi příznivý. Průměrný růst HDP činil 3,3 procenta proti předchozím 2,6 procenta. Pozitivní roli sehrály mimo jiné investice podporované fondy EU.

Zdaleka největší ekonomikou v regionu zůstává Polsko, jehož HDP loni rostl o tři procenta. Z Polska je v žebříčku zastoupeno 167 firem, což je o devět méně než v roce 2014, stále je to ale suverénně nejvyšší počet ze všech zemí. Z Polska pocházejí také největší firemní hráči regionu, první příčku obhájil petrochemický koncern PKN Orlen.

Za největší hrozby, které by mohly hospodaření českých společností v budoucnu negativně ovlivnit, považuje Schweiner ukončení intervencí České národní banky, jež oslabují kurz koruny, a také nedostatek zaměstnanců.

„Všeobecně se má za to, že nejvíc chybí skladníků do logistických center a řidičů nákladních vozů. Situace je podstatně horší, protože již desítky let nefunguje učňovské školství a ve vysoce sofistikovaných oborech chybí koncepce státu, jejímž důsledkem je odliv mladých vzdělaných mozků do zahraničí. Typickým příkladem je situace ve zdravotnictví nebo vědeckých oborech,“ uvedl.

Maďaři si pohoršili

Stupně vítězů v pořadí zemí uzavírá Maďarsko, které si proti předchozímu roku pohoršilo o jednu příčku. Maďarské společnosti jsou zastoupeny v hodnocení s celkovým počtem 69 firem, což je o čtyři méně než v roce 2014.

Pokračující vzestupný trend z hlediska obratu zaznamenalo 12 ze 13 ekonomických sektorů, ve kterých firmy z CEE Top 500 podnikají. Významného navýšení dosáhly především textilní a oděvní průmysl či automobilový průmysl a doprava. Tradičně nejvýznamnějším odvětvím v žebříčku je stále sektor těžby nerostných paliv, chemického průmyslu, zpracování ropy, petrochemického a farmaceutického průmyslu, ve kterém podniká 111 firem z 500. Zároveň je to ale jediné odvětví, které vykázalo pokles obratu.


Také si přečtěte:

České firmy lákají Bulhary. 12 tisíc už nestačí

FIN25

Průměrná mzda vzrostla nad 27 tisíc korun

Smart Prague láká univerzity i startupy


  • Našli jste v článku chybu?