Česká republika dosáhla mezi roky 2010 až 2015 značného pokroku v energetické politice. Mezi nejvýznamnější úspěchy patří rozvoj obnovitelných zdrojů energie, zavedení moderních technologií v uhelných elektrárnách či schválení Státní energetické koncepce. Vyplývá to z tzv. hloubkového přezkumu, který provedla Mezinárodní energetická agentura (IEA). O výsledcích dnes v Praze informoval ředitel IEA Fatih Birol.
Agentura nicméně připomněla, že ČR v sektoru čelí i výzvám. Zmiňuje například zhoršenou kvalitu ovzduší, prolomení takzvaných limitů těžby hnědého uhlí, systém podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a dominantní pozici společnosti ČEZ na trhu s elektřinou. IEA připomíná i nejistotu ohledně dalšího rozvoje jaderné energetiky nebo potřebu zdrojů pro výzkum, vývoj a inovace.
Na nedostatky české energetiky upozorňují i ekologické organizace. „Mezinárodní energetická agentura doporučuje využít dostupných možností ve zvyšování energetické efektivity v průmyslu, v budovách i v dopravě. Přestože v tomto ohledu má Česká republika vlivem nadměrně vysoké energetické náročnosti mnoho příležitostí k nápravě, ve skutečnosti tak nečiní a selhává i v plnění svých mezinárodních závazků,“ uvedl Edvard Sequens z ekologického sdružení Calla. ČR podle ekologů také nevytváří v energetice dostatečně čitelné prostředí pro investory.
Hloubkový přezkum je periodicky prováděn ve všech členských zemích agentury. Analyzuje výzvy, kterým jednotlivé země čelí v energetice, a obsahuje hodnocení a doporučení pro energetický sektor pro zajištění bezpečnější a udržitelnější energetické budoucnosti. První přezkum České republiky se uskutečnil v roce 2001, následně v letech 2005 a 2010.
IEA je autonomní organizace, která usiluje o spolehlivou, cenově dostupnou a čistou energii ve svých 29 členských zemí i mimo ně. Mezi hlavní oblasti zaměření agentury patří energetická bezpečnost, hospodářský rozvoj nebo povědomí o životním prostředí.