Indie s 1,2 miliardy obyvatel patří z hlediska obchodu mezi nejperspektivnější země světa. Tuzemské firmy si toho jsou vědomy. Potvrzuje to statistika za poslední rok, kdy růst českého exportu do Indie dosáhl 13,3 %, zatímco celkově český vývoz vzrostl o 2,3 %. Slušným tempem roste i dovoz z Indie, meziročně přidal osm procent, přičemž souhrnně dovoz do Česka stagnuje. Česko-indický obchod tak má po hubených letech 2012 a 2013 opět zelenou.
Česko-indický obchod tak má po hubených letech 2012 a 2013 opět zelenou. Loni objem exportu dosáhl hodnoty 15,22 miliardy korun. Více než třetina připadá na strojírenství, dalších 19 procent na automobilový průmysl. Obchodní a investiční česko-indické aktivity zmapovala analýza Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).
Česká republika je s podílem 42,6 procenta největším exportérem do Indie ze zemí Visegrádské čtyřky (V4), Polsko má podíl 36,2 procenta, Maďarsko 16,6 procenta a Slovensko 4,6 procenta.
Po krizi perspektiva roste
Český export dosáhl v poslední dekádě vrchol v letech 2010 až 2011, po chudých letech 2012 až 2013 se loni vrátil zhruba na úroveň rekordních roků.
„Propad exportu v uvedených letech nebyl zapříčiněn českými podnikateli. V Indii ještě doznívala celosvětová krize s poklesem tamní ekonomiky a nízkou koupěschopností. Roli sehrál i zvýšený politický tlak tamní vlády na ochranu proti dovozům a netolerance importů přes třetí země,“ vysvětlil příčinu pro web Euro.cz předseda AMSP ČR Karel Havlíček.
V současnosti se situace podle jeho slov v Indii už stabilizovala, což potvrzuje růst česko-indického obchodu za uplynulé tři roky. „Indický trh je pro exportní firmy v současnosti velmi perspektivní,“ dodal Havlíček.
Vývoj českého exportu do Indie (v mld. Kč) Pramen: AMSP ČR, ČSÚ, MPO
V dovozu, v roce 2016 za 17,9 miliardy korun, nejsme závislí na jednom odvětví, importy jsou s ohledem na druhy dovážených produktů velmi vyvážené.
Začíná se zvyšovat také počet tuzemských investorů v Indii, celkový objem přímých českých investic do základního kapitálu už překročil jednu miliardu korun. V Indii začínají investovat české středně velké subjekty, které si tam tvoří montážní nebo menší výrobní základny.
V celosvětovém srovnání však máme velké rezervy. Ve srovnání s ostatními zeměmi patříme s podílem 0,01 procenta mezi velmi malé investory v Indii. Naopak indičtí investoři, měřeno investicí do základního kapitálu, se podílejí na všech zahraničních investicích v Česku přibližně 0,2 procenta. Celkově u nás indické firmy investovaly do základního kapitálu 2,7 miliardy korun.
„Náš průmysl má v Indii velmi dobré jméno. To ale samo o sobě k úspěchu nestačí, pokud dnes chceme ve světě uspět, musíme si to odpracovat. Indie patří mezi nejžádanější nevěsty, a pokud nebudeme mimořádně aktivní, budeme tam hrát druhou ligu,“ upozornil Havlíček.
Vývoj českého importu z Indie (v mld. Kč) Pramen: AMSP ČR, ČSÚ, MPO
Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR se proto rozhodla vybudovat pro naše podnikatele v Bangalore první privátní inkubátor. Ten byl slavnostně zahájen u příležitosti mise našich podnikatelů do Indie, kterou asociace uspořádala v minulých dnech. Zázemí v něm našlo již šest českých firem a vládní agentura CzechTrade.
Kanceláře, kompletní právní, účetní, marketingový a obchodní servis a české zázemí s garancí našeho velvyslanectví, připravila AMSP ČR za podpory indického partnera Pushpak, tuzemského výrobce montovaných hal LIKO-S a agentury CzechTrade.
Právě CzechTarde je rovněž jedním z prvních nájemníků inkubátoru, služby začala využívat společnost Tatra Trucks, LIKO-S a během mise se na angažmá v inkubátoru dohodly i výrobce autodílů Brano Group, obráběcí HTP, zdravotnická firma Beznoska nebo například strojírenská firma Metaliko.
„Inkubátor je pro nás v tuto chvíli prvním krokem, a protože je po týdnu prakticky obsazen začínáme připravovat první český park, který poskytne v Indii zázemí daleko větší komunitě českých podnikatelů,“ dodal Havlíček.
Čtěte také: