Menu Zavřít

ČEZ bude po Škodě JS chtít další peníze kvůli Dukovanům

23. 2. 2017
Autor: Blažek Tomáš

Energetická společnost ČEZ bude žalovat firmu Škoda JS o další peníze v souvislosti s chybnými kontrolami potrubí v Jaderné elektrárně Dukovany, řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Polostátní firma už loni v listopadu podala na Škodu JS žalobu o náhradu škody 611 milionů korun. Už tehdy uvedla, že částka nemusí být konečná. Plzeňská Škoda JS dlouhodobě tvrdí, že odpovědnost za škody necítí.

„Je rozumné to udělat způsobem, kdy to (nárokování peněz) děláte po částech,“ řekl Beneš. Potvrdil, že ČEZ proto bude po určité době žalovat Škodu JS o další náhradu škody. Požadovaná výše podle něj bude velmi podobná loňské žalobě.

Podání souvisí s předloňským zjištěním v Dukovanech, kdy byly při prověrce dokumentace nalezeny nekvalitní rentgenové snímky svarů. Správu zařízení elektráren měla na starosti právě Škoda JS, která si ale na kontroly svarů najímala externího dodavatele. Kvůli kontrolám vyráběl například od poloviny září do konce prosince 2015 proud pouze jeden ze čtyř bloků. Kromě Dukovan firma zintenzivnila kontrolu také ve druhé z tuzemských jaderných elektráren v Temelíně.

Strategický partner pro Škodu Praha
ČEZ podle Beneše také řeší, zda nenajít strategického partnera společnosti Škoda Praha, kterou stoprocentně vlastní. Nový partner by podle něj mohl firmu dostat na rozvojové trhy. Možností je také použít firmu jako subjekt, který by mohl fungovat více v proexportní politice pro český stát. Debata o budoucnosti Škody Praha se podle Beneše povede celý letošní rok. Možností je jak to, že by firma zůstala pod ČEZ, tak to, že bude kompletně prodána, případně že v ní koupí investor pouze určitý podíl, dodal. Škoda Praha je největším českým dodavatelem energetických celků a jejich technologických částí, schopným dodat energetické dílo od projektové dokumentace přes realizaci a montáž až po uvedení do provozu a zajištění záručního a pozáručního servisu.

„Oznámení o podání žaloby o náhradu částky zhruba 600 milionů korun obdržela Škoda JS koncem minulého roku. Trváme na tom, že necítíme odpovědnost za škody, které vznikly společnosti ČEZ, a jsme připraveni své stanovisko obhájit,“ řekl mluvčí plzeňské firmy Jan Stolár.

Čtěte také:

Překážky nových reaktorů? Hlavně manažeři a akcionáři ČEZ

 Jaderná elektrárna Temelín

Podle dřívějšího odhadu energetického poradce J&T Banky Michala Šnobra mohou celkové dopady odstávek tuzemských jaderných elektráren mezi roky 2015 až 2017 činit až deset miliard korun. „Číslo pana Šnobra je řádově správné,“ potvrdil Beneš. Podotkl, že častější odstávky bloků souvisí se stářím zařízení a procesem prodlužování provozu v případě Dukovan, kterým právě elektrárna prochází. Například první jaderný blok byl v Dukovanech uveden do provozu v roce 1985. „Je to jako s životním cyklem člověka. Když jste po čtyřicítce, chodíte k doktorovi častěji na víc vyšetření a vyšetření trvají delší dobu. To je přirozené,“ dodal.

Případem se zabývá i policie. ČEZ již dříve podal trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením na podvod. Další oznámení podal Státní úřad pro jadernou bezpečnost, podle kterého mohl být spáchán trestný čin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti.

Nové uhelné elektrárny jen se ztrátou
Beneš rovněž tvrdí, že v Česku už v současnosti není ekonomicky výhodné postavit novou uhelnou elektrárnu. Důvodem jsou podle něj nízké velkoobchodní ceny elektřiny a environmentální tlak ze strany Evropské unie. Současná situace podle něj trvá tři roky. Že by se změnila, označil za velmi nepravděpodobné.

ČEZ loni v dubnu odvolal z funkcí některé pracovníky Dukovan, kteří byli za problémy svarů odpovědní. Ostatním odpovědným zaměstnancům firma významně snížila mzdu. Při vyšetřování bylo odhaleno více než dvacet neúmyslných závažných nebo méně závažných porušení povinností současných nebo bývalých pracovníků.

MM25_AI

Dále čtěte:

Miliardový obchod na obzoru. Dodavatel energií Lumius je na prodej

Méně jádra, více uhlí a plynu. Závislost Česka na fosilních palivech opět roste

Mostecká uhelná společnost


  • Našli jste v článku chybu?