Hned v prvních dnech platnosti nových podmínek pro zadávání veřejných zakázek hlásí lidé z oboru problémy. Firmy, které nemají certifikáty kvality, takzvané ISO, mají nyní horší šanci uspět ve výběrových řízeních. Smyslem změn přitom bylo přístup firem k zakázkám zjednodušit.
Státní firmy a organizace po firmách nyní například chtějí, aby prokázaly, jak nakládají s odpady, jestli řeší limity skleníkových plynů a podobně. Nejde přitom o málo. Překážky stojí v cestě byznysu, ve kterém se jen vloni protočilo 577 miliard korun.
Tvůrci nového zákona si dali za cíl ho zjednodušit, aby se soukromý sektor dostal rychleji a snáze ke státním zakázkám. Přinejmenším jedna věc se ale příliš nepovedla. Firmy, které v tendrech soupeří, si budou muset připravit řadu dokladů. „Vedle menších firem se na nás začínají obracet i velké společnosti a řetězce s tím, že po nich jejich klient požaduje certifikát ISO a že se bez něj nemohou účastnit výběrového řízení,“ říká Jakub Kejval, ředitel certifikační a inspekční společnosti Bureau Veritas.
Účastníci tendrů musí například prokázat, že udržují systematicky jakost svých produktů, jak řídí kvalitu u svých dodavatelů, že dodržují bezpečnost práce a limity skleníkových plynů či znečišťujících látek podle norem nebo že nakládají zodpovědně s odpady.
Nový zákon vychází z evropské směrnice schválené před dvěma lety, podle níž by veřejní zadavatelé měli brát větší ohled na přírodu, bezpečnost práce a další aspekty. Pokud to obce, kraje, úřady či státní firmy budou dělat, mají odkazovat na „systémy zajišťování jakosti založené na příslušné řadě evropských norem, které jsou osvědčeny akreditovanými subjekty“. Jinými slovy zejména na certifikáty ISO.
Už v minulosti proti tomu ale protestovala například Česká advokátní komora a posléze jí dal za pravdu i antimonopolní úřad, podle nějž bylo vyžadování certifikátu u právních služeb nepřiměřené, protože omezuje výběr uchazečů o zakázku a může mít vliv na výslednou cenu. Být v požadování dokladů opatrní, radilo zadavatelům i ministerstvo vnitra.
Přečtěte si také:
Značný pokles. Veřejných zakázek ve stavebnictví ubylo 39 procent
Vítězové bez boje. ŘSD v podlimitních zakázkách rozděluje stamiliony
Bývalý náměstek Šiška dostal šest let za zmanipulování zakázky