Klienti z Číny mají zájem o nové byty v Německu zejména v lokalitách Berlín a Frankfurt nad Mohanem. Také v důsledku brexitu se kupci zaměřili na německý realitní trh. Jedním z důvodů je také to, že studium na německých univerzitách vyjde podstatně levněji než ve Velké Británii.
Neobyčejný zájem o nové bydlení v Německu ilustruje případ zákaznice z Hongkongu. Poptává hned čtyři byty v Berlíně celkově za dva miliony eur (52 milionů korun). Uvedla to realitní firma Berlin Property Services. Požaduje nové byty, nejlépe s jedním až dvěma pokoji, v centru Berlína.
„Takový požadavek už není neobvyklý,“ uvedla spoluzakladatelka firmy Berlin Property Services Anne Schneppenová k čínské nákupní horečce v Evropě. Firma se specializuje na čínskou klientelu a radí ji, jak na berlínský trh s nemovitostmi vstoupit. „Poslední tři roky poptávka neustále roste,“ citoval její slova německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Rovněž hlavní bankovní město kontinentální Evropy Frankfurt nad Mohanem je u asijských zákazníků populární. Mnoho z nich si dokonce myslí, že Frankfurt je hlavní město Německa, protože většina letů z Asie směřuje právě sem. Další výhodou je, že tu čínské banky mají své pobočky.
„Většina letů z Číny do Německa směřuje právě do Frankfurtu a všechny čínské banky si musí v Německu otevřít pobočku nejprve zde, než začnou otevírat další pobočky v dalších městech,“ vysvětlil popularitu města na Mohanu Thomas Zabel z realitní poradenské společnosti JLL.
Počet dolarových milionářů v Číně roste:
Číňané bohatnou. Počet milionářů za deset let vzrostl devítinásobně
Dodal, že meziročně se poptávka z Číny zvedla o sto procent. V roce 2015 to bylo 500 prodaných bytů pro čínské klienty, o rok později už to byla tisícovka. Také se zvyšuje čínská komunita v oblasti mezi řekami Mohanem a Rýnem. Jen v roce 2016 se tu usídlily čtyři tisíce Číňanů a jejich komunita nyní má 16 tisíc.
Ve Frankfurtu, jenž bývá přirovnáván svou kosmopolitní atmosférou k americkému New Yorku, se začínají stavět developerské projekty přímo pro čínskou klientelu, kde byl přítomen i čínský konzul ve městě. Na zvoncích se to v některých nových domech hemží jmény Li, Chu, Čang, Wang.
Pouze nové byty
„V úvahu přicházejí jen novostavby, kde je vše zbrusu nové a zářivé. Starší byty mají jen malou šanci, pouze pokud jsou perfektně zrekonstruovány,“ vysvětlil mentalitu čínského kupujícího jeden z makléřů bankovního velkoměsta. A mají zájem o dražší a luxusnější byty, obvykle s cenou 9 000 eur za metr čtvrteční (237 tisíc korun), což z padesátimetrového bytu dělá záležitost za 12 milionů korun.
Byty často slouží jako čistá investice a jsou pronajímány. O pronájem bytů je jak v Berlíně, tak ve Frankfurtu velký zájem.
Zabel pak dodal i další argument, proč je koupě nemovitosti v Německu stále oblíbenější. Tím je prakticky nulové školné na německých universitách v porovnání s Velkou Británií. Proto popularita německých měst v posledních měsících stoupá.
S financováním pomáhá čínská banka
Zájem Číňanů nezchladily ani kapitálové kontroly, jež ročně neumožňují provést zahraniční platbu z komunistické země v ekvivalentu přesahující 50 tisíc dolarů na osobu (1,2 milionu korun).
Makléři v Německu upozorňují, že byty kupují početnější rodiny a platby se dají rozložit do více splátek, pokud je byt ve výstavbě. Tak se regulace pro klienty z pevninské Číny obejde. S financováním paradoxně pomáhá i německá pobočka státní Bank of China. Typickým kupujícím z Říše středu přitom není superboháč, ale zástupce vyšší střední třídy.
Kromě privátních zákazníků na německém trhu investují i velcí hráči. Na podzim 2016 čínský státní fond China Investment Corporation (CIC) získal 16 tisíc bytů ve městech Berlín, Kiel, a Kolíně nad Rýnem. Stoupá také poptávka po investicích do komerčních nemovitostí.
Dále čtěte: