Menu Zavřít

Čínské devizové rezervy jsou nejnižší za pět let

7. 11. 2016
Autor: ČTK/AP

V říjnu zažily čínské devizové rezervy největší propad od začátku roku, když se ztenčily o 45,7 miliardy dolarů na 3,12 bilionu. Stále jsou však největší na světě, přestože od rekordní úrovně z června 2014 ve výši čtyř bilionů klesly téměř o bilion dolarů.

Důvodem poklesu je odliv kapitálu ze země kvůli posilujícímu dolaru vůči čínské měně. Čínský jüan minulý měsíc oslabil vůči dolaru o 1,53 procenta. Více za jediný měsíc ztratil naposledy v srpnu 2015, což otřáslo světovými finančními trhy. Na konci října se čínský jüan dostal na šestileté minimum, když se jeden dolar prodával za 6,7856 jüanu.

Experti přitom odhadují, že čínská centrální banka intervenovala ve prospěch jüanu jednak během září, kdy Čína hostila setkání G-20, jednak před vstupem čínské měny do koše měn Mezinárodního měnového fondu začátkem října. Poté již podporu snížila.

Vývoj čínských devizových rezerv


zdroj: tradingeconomics.com

Kvůli očekávanému zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou letos v prosinci by se navíc úprk investorů ze země mohl ještě zvýraznit, protože se bude očekávat další oslabení jüanu vůči americké měně. „Tlak na odliv kapitálu bude pokračovat přinejmenším v příštích měsících,“ komentoval pro agenturu Bloomberg Frederik Kunze, ekonom hannoverské Norddeutsche Landesbank.

Podobně se vyjadřuje celá řada ekonomů. „Očekáváme, že další oslabení čínské měny oproti silnému dolaru by mohlo znovu zrychlit odliv kapitálu,“ citovala agentura Reuters odhad společnosti Capital Economics.

Oslabování čínské měny je klíčovým rizikem pro více než polovinu čínských boháčů. Šedesát procent z nich plánuje v příštích třech letech koupit podle čínského magazínu Hurun v zahraničí nemovitost, aby se pojistila proti oslabení domácí měny.

Dále čtěte:

Čína odvolala renomovaného ministra financí

MM25_AI

Čínská velvyslankyně neuměla vysvětlit zrušení Jurečkovy cesty

Jak ropa rozložila sovětské impérium


  • Našli jste v článku chybu?