Menu Zavřít

CME se zbavuje antén. Na Slovensku přejde na satelit a kabel

17. 8. 2016
Autor: Martin Siebert, Euro

Mediální skupina CME, která ovládá českou televizi Nova a slovenskou Markízu, neprodlouží smlouvy s poskytovateli anténového vysílání. Přechod na satelit a kabelové televize vyjde vlastníky vysílačů draho.

Jako první oznámila záměr nepokračovat ve vysílání ve formátu DVB-T Markíza. Nejsledovanější slovenská televizní stanice rozhodla o tom, že neprodlouží smlouvu s tamním poskytovatelem zemského vysílaní Towercom.

Kromě Markízy se od tradičního způsobu šíření signálu odpojí také sesterské kanály Doma a Dajto. „Televize tímto svým rozhodnutím následuje mezinárodní standardy v televizním vysílání a pokračuje v trendu zkvalitňování poskytovaných služeb divákům,“ konstatuje v tiskové zprávě Markíza.

Stanice takzvané terestrické vysílání opustí začátkem příštího roku. Společnost se podle prohlášení hodlá orientovat na satelitní, kabelový a IP TV příjem. Kromě živého vysílání chce rozvíjet archivní a prémiové služby televize.

Ztráta více než 200 milionů ročně

Už loni na několik měsíců bez ohlášení přestala v DVB-T vysílat televize Dajto. Podle spekulací šlo o test, jaký to bude mít dopad na sledovanost. Americká skupina Central European Media Enterprises, která Markízu vlastní, mluvila o záměru přejít na zpoplatněné vysílání už dříve.

Odchod Markízy vlastníka vysílačů DVB-T signálu Towercom citelně zasáhne. Nasmlouvané připojení a poskytování veřejné elektronické komunikační služby totiž podle účetní závěrky televize dosáhly loni hodnoty 8 212 573 eur, tedy zhruba 222 milionů korun. O tyto peníze Towercom přijde.

Na příchozí problémy se Towercom snaží připravit programovou modernizací a investicemi. Vedle volně šířených stanic nabízí také placený balíček Plustelka. Pracuje také na transformaci čtvrtého multiplexu do modernějšího standardu DVB-T2. Ve spolupráci se státní RTVS aktuálně probíhá test HD vysílání olympijských her.

Modernizace za miliardu

Obdobný vývoj v Česku se zatím nerýsuje. Towercom a České radiokomunikace mají sice stejně jako Markýza a Nova v CME téhož majitele, jímž je Macquarie Infrastructure Funds z Austrálie, ale na rozdíl od Slovenska, kde DVB-T vysílání využívá jen asi 15 procent diváků, televizi přes anténu sleduje až 60 procent Čechů. I proto tradiční forma šíření signálu v tuzemsku naopak posiluje. Vládní Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání počítá se zavedením digitálního standardu DVB-T2 do roku 2021. Investici ve výši 871 milionů až 1,05 miliardy korun navíc uhradí stát. Na Slovensku modernizaci financuje převážně Towercom.

FIN25

Mediální společnost CME v pololetí zvýšila provozní zisk OIBDA o 18 procent na 70,7 milionu dolarů, tedy 1,7 miliardy korun. V České republice ale zisk OIBDA klesl, a to o šest procent na 33,2 milionu dolarů, což je 815 milionů korun.


Čtěte také:

Josef Němý: Akcie CME čeká propad

Česká televize hledá nového provozovatele online vysílání

Antimonopolní úřad povolil prodej Českých Radiokomunikací


  • Našli jste v článku chybu?