Menu Zavřít

ČNB tahá za brzdu. Omezením hypoték zchladí realitní trh

6. 3. 2017
Autor: Profiemdia.cz, Alexander Blinov / Alamy

Od začátku dubna začnou platit doporučení České národní banky, která opět zpřísňují poskytování hypotečních úvěrů. Pro řadu žadatelů se půjčka na bydlení stane nedosažitelnou.

Po omezení stoprocentních hypoték na konci minulého roku by za měsíc bankovní domy měly poskytovat hypotéky nejvýše do 90 procent hodnoty nemovitosti (loan-to-value; LTV). Zároveň jen patnáct procent z objemu nově poskytnutých hypoték může být uděleno na úvěry, které jsou zajištěné nemovitostí ve výši 80 až 90 procent.

Přísnější doporučení centrální banky se dotknou už velké části trhu. „Hovoříme o desítkách procent klientů. Jsou banky, které mají v tomto rozmezí LTV až 40 procent hypoték,“ upozorňuje Jiří Sýkora, analytik společnosti Swiss Life Select. To přiznávají samotné banky. „Letos se může stát, že pro ty, kteří nemají dostatečnou rezervu z vlastních prostředků, budou hypoteční úvěry hůře dostupné,“ dodává Karel Chábek, manažer hypoték České spořitelny.


Rozhýbání hypotečního trhu pomohlo loňskému hospodaření bank:

Čtveřice největších bank v Česku loni vydělala 50 miliard

 Bankomat ČSOB


Velké množství klientů totiž nyní bude mít problém získat úvěr na nemovitost, protože budou mít nízké vlastní prostředky na nákup. Česká národní banka (ČNB) zpřísnila poskytování hypoték, protože se obává přehřátí realitního trhu.

Přísnější podmínky povedou k ochlazení hypotečního a rovněž realitního trhu. „Odhadujeme, že kvůli opatřením ČNB dojde ke zhruba dvacetiprocentnímu snížení objemu poskytnutých hypoték,“ uvádí mluvčí Hypoteční banky Marie Mocková. Méně poskytnutých úvěrů bude znamenat i nižší poptávku po realitách oproti uplynulému roku. „Například v Praze a dalších velkých městech už dvacet procent hodnoty nemovitosti není úplně nízká suma, a může to tedy vést k drobné korekci trhu,“ dodává Chábek.

Ochlazení realitního trhu ostatně očekává rovněž Sýkora a to zejména v oblasti investičních hypoték. „Příčinou ovšem spíše bude očekávané navýšení úrokových sazeb, které již začalo na přelomu roku.“

Experti zároveň ale připouští, že může dojít ke snaze obcházet doporučení centrální banky. Třeba tím, že odhadce „nafoukne“ hodnotu nemovitosti, aby bylo možné na ni získat požadovaný úvěr. Může se ve větší míře využívat i půjček ze stavebního spoření. „Největší dopad bude na kreativitu klientů, finančních poradců nebo i metodiků bank, kteří se budou snažit nalézt způsoby, jak zafinancovat část kupní ceny, kterou nepokryje hypoteční úvěr,“ zdůrazňuje Sýkora.


Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si její výši

ilustrační foto


Snaha ČNB zpřísnit podmínky pro udělování hypoték je však logická. Ceny realit minulý rok prudce vzrostly a rozmach zažily rovněž hypotéky, které si lidé brali na nákup bytu jako investici. Právě tyto hypotéky se splácí hůře v případě potíží. „Připomíná mi to přesně stav v Americe před rokem 2007,“ uvedl již dříve pro týdeník Euro Ivan Žikeš, zakladatel karlovarské realitní kanceláře Recom Reality a někdejší dlouholetý šéf Asociace realitních kanceláří České republiky.

Před rokem 2007 došlo v USA k prudkému růstu cen realit, což vyústilo v hypoteční a následně finanční krizi v roce 2008. Příznaky jsou podle Žikeše srovnatelné, když ceny bytů neodpovídají kupní síle domácností a rozevírají se nůžky mezi nájmy a cenou realit.

Centrální banka proto již loni zpřísnila podmínky u hypoték, aby klienti kupovali nemovitosti s větším podílem vlastních prostředků. Novela zákona o centrální bance pak zavádí ještě další dva ukazatele, které porovnávají splátky hypotéky s příjmy žadatele. Jedním je výše úvěru a čistého ročního úvěru, dalším pak poměr výše měsíční splátky a čistého měsíčního příjmu. Zatím ale parametry omezení nebyly stanoveny. Pokud novelu parlament schválí, může ještě letos u hypoték dojít k dalšímu zpřísnění.


Byty loni skokově podražily:

bitcoin_skoleni

Ceny bytů vzrostly meziročně o 11 procent

Výstavba nových bytů v Praze

Dále čtěte:

Počet nových smluv o stavebním spoření loni stoupl o 8 procent

Banky stagnují. A nebude líp


  • Našli jste v článku chybu?