Menu Zavřít

Další uprchlíci z Londýna? Brexit může nahnat do Evropy i ratingové agentury

28. 2. 2017
Autor: Diliff via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Odchod Velké Británie z Evropské unie vyvolává pochyby kolem budoucnosti ratingových agentur. Hrozí, že agentury zůstanou v Londýně bez regulátora, nebo že britskou regulaci Unie neuzná. Na kontinent by se pak mohly stěhovat další stovky pracovních míst.

Všechny tři největší agentury Moody's, Fitch a Standard & Poor's, které hodnotí cenné papíry firem i států, mají evropské sídlo v Londýně. Podléhají Evropskému orgánu pro cenné papíry a trhy (ESMA), jenž sídlí v Paříži.

„Až opustíme EU, zůstaneme bez regulace a to je problém,“ uznává podle listu Financial Times jeden z představitelů velké trojky. Agentury se staly středem pozornosti po finanční krizi, která vypukla v roce 2007. Podle mnohých odborníků ke krizi přispěly či ji zhoršily nadhodnocenými ratingy hypotečních cenných papírů. Do krize regulace ratingů v Evropě prakticky neexistovala.

Po brexitu by měl nastoupit britský národní regulátor. Experti však varují, že jeho vznik může trvat měsíce. Očekává se, že Londýn spustí článek 50 smlouvy o fungování EU v březnu. K faktickému odchodu Británie z Unie pak dojde o dva roky později.


Nahradí Londýn? 7 měst, která mohou těžit z brexitu

 Londýnské panorama

Celá věc má ale ještě háček. I když Británie vytvoří regulátora pro ratingové agentury, nemusí být uznán Evropskou unií. To v současnosti způsobuje velkou dávku nejistoty.

Podle evropských pravidel mohou firmy v Unii dostávat rating jen od agentur, na které dohlíží ESMA. Nebo od agentur z těch zemí mimo EU, kde je regulace uznána jako rovnocenná té evropské. Zda se této nálepky dočká i Británie, pochopitelně není jisté.

Lidé z oboru si navíc myslí, že i kdyby v Británii vznikl kontrolní orgán a EU by uznala britskou regulaci za rovnocennou té své, budou agentury tlačeny k přesunu na kontinent. „Je otázka, jaké operace by ESMA agenturám dovolila nechat v Londýně,“ říká právník Michael Sholem podle agentury Bloomberg.

MM25_AI

Agentury by tak čelily podobnému problému jako banky a další finanční instituce, které přemýšlejí či už plánují přesídlení z Londýna do EU. Velká trojka zaměstnává v Londýně 1400 lidí.

Čtěte dále:

Praha místo Londýna. Česko chce být sídlem Evropské bankovní agentury

Londýn zůstává největším finančním centrem. Možná naposledy

Účet za brexit dva biliony korun. Brusel to Londýnu osladí

 Britové si odhlasovali odchod z EU (Zdroj: čtk)

  • Našli jste v článku chybu?