Menu Zavřít

Daňová revoluce v Indii. Vláda chce zjednodušit pravidla pro byznys

4. 8. 2016
Autor: čtk/ap

Indický parlament schválil dlouho očekávaný zákon o daních na zboží a služby. Nový zákon je označován za největší daňovou reformu v zemi od vyhlášení nezávislosti v roce 1947 a jeho cílem je zefektivnit roztříštěný daňový systém do jedné daně.

Nejmenovaný zástupce ministerstva financí agentuře Reuters řekl, že nový zákon by mohl být nyní zaveden do dubna 2017. Zákon vyžaduje změnu ústavy, protože umožňuje nahradit současnou směsici národních, státních a místních daní a poplatků jediným, sjednoceným systémem daně z přidané hodnoty. Nyní ho musí schválit jednotlivé státy, což by se mohlo stát v příštích 30 dnech. Zvláštní výbor pak bude moci dokončit právní předpisy, které nastaví výši daně a další podmínky.

Ekonomové věří, že modernizace stávajícího zastaralého a neefektivního daňového systému bude výrazně stimulovat ekonomiku a mohla by zvýšit růst hrubého domácího produktu země ročně o 1,5 až dva procentní body.

Nový systém by mohl také zlepšit daňovou morálku a v dlouhodobém výhledu zvýšit vládní příjmy. Průmyslové skupiny dodávají, že nyní bude jednodušší přeprava zboží mezi jednotlivými indickými státy, což je v současné době byrokratický a logistický problém.

Jen pro velké hráče

Velkým problémem indické ekonomiky však pořád zůstává slabá dostupnost státní podpory a další bariéry pro malé a střední podniky. Daří se pouze velkým hráčům, což představuje riziko. Kritici tvrdí, že se vládě do komplexních reforem nechce.

„Po úpravě daně z prodeje neexistuje v národním programu žádná další zásadní reforma, na kterou bude vláda ochotna utratit politický kapitál od nynějška až do všeobecných voleb 2019. Radši se zaměří na upevnění moci a předvolební boj,“ říká Sasha Riser-Kositsky, analytik společnosti Eurasia Group.

bitcoin_skoleni

Myšlenka, že by v Indii měla platit jednotná daň na zboží a služby, se poprvé objevila před 13 lety. Jednání o podobě systému ale celou dobu brzdily politické rozdíly a rozhádané koaliční vlády.


Čtěte také:

V Česku nám budou chybět lidi, říká šéf Varroc Group

Indie: Největší byrokracie na světě

Miloslav Stašek: Zpomalení Indie


  • Našli jste v článku chybu?