Každá třetí velká evropská společnost se domnívá, že ji poškodí jednání o vystoupení Británie z Evropské unie. Firmy se obávají změn v legislativě, omezení pohybu pracovních sil a možností vyvážet. Vyplývá to z dnešních výsledků průzkumu firmy Deloitte UK, který uveřejnila agentura Reuters.
Deloitte UK se dotazovala 1148 finančních ředitelů velkých firem, kteří odpovídají za investice, z EU, Ruska, Turecka, Norska a Švýcarska. Celých 37 procent se v souvislosti s brexitem obává ztrát, nejhorší obavy panují u zástupců z Británie, kde je to dokonce 65 procent. Jen pět procent dotazovaných firem očekává pozitivní dopad brexitu, 50 procent si myslí, že se jich nedotkne.
Předchozí studie byla zveřejněna před šesti měsíci a výsledky byly podobné. Sotva čtvrtina firem si myslí, že je čas začít více riskovat. „Firmy si zvykají na nejistotu a učí se s ní zacházet,“ shrnuje hlavní ekonom Deloitte UK Ian Stewart.
Britská premiérka Theresa Mayová hodlá zahájit rozhovory o vystoupení Británie z EU začátkem příštího roku, trvat by měly dva roky. Neuvedla ale podrobnosti, jak chce zachovat volný přístup na evropský trh a zároveň čelit obavám veřejnosti z vysoké imigrace.
O brexitu a dalších ekonomických otřesech čtěte více:
Zásadní je respekt k Čechům v Británii, oznámil Sobotka Johnsonovi
Brexit 2.0: volební šok v USA rozkmital měnové trhy
Klíčový verdikt o brexitu padne nejspíš až začátkem roku