Menu Zavřít

Dvořák zůstává ředitelem ČT. Volba byla jednomyslná

26. 4. 2017
Autor: Tomáš Novák

Generálním ředitelem České televize dnes Rada ČT na dalších šest let zvolila jejího současného šéfa Petra Dvořáka. Ve druhém kole finálové volby porazil bývalého šéfa TV Prima Martina Konráda. Dvořák dostal 15 hlasů, Konrád žádný. Výsledky hlasování oznámil předseda volební komise Michal Jankovec.

Vedle Dvořáka a Konráda do finálového kola volby z 12 kandidátů postoupili bývalý šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák, bývalý redaktor ČT a generální komisař českého Expa 2015 Jiří František Potužník a ekonom Petr Vinklář.

Po svém zvolení Dvořák uvedl, že neplánuje žádné zásadní změny a chystá inovace v oblasti technologií i tvorby. „Věřím, že dál budeme dělat věci nové a překvapivé a že diváci budou oceňovat, že mohou platit koncesionářský poplatek a že za něj dostávají hodnotu, která je adekvátní,“ uvedl s tím, že v dalším funkčním období nepočítá se zvýšením koncesionářského poplatku.

Po roce 2020 by Česká televize mohla do svého hospodaření zahrnout část DPH, kterou dosud odváděla do státního rozpočtu. Do té doby bude sloužit pro financování přechodu na DVB-T2. ČT v současnosti disponuje zhruba dvěma miliardami korun z nevyčerpaných koncesionářských poplatků z minulých let, které hodlá Dvořák využít na investice například do rekonstrukce sídla ČT na Kavčích horách. V roce 2021 by z těchto peněz mělo zůstat zhruba 700 milionů korun.

Dvořák ve svém kandidátském projevu uvedl, že hodlá navázat na své dosavadní působení. Slíbil pro další období kontinuitu v podobě hodnot, finanční i provozní stability a také stabilní manažerské vedení veřejnoprávní instituce.

Staronový ředitel chce zachovat bezplatný příjem kanálů ČT po přechodu pozemního vysílání na standard DVB-T2 a zaměřit se na nová média. V původní tvorbě České televize vidí největší prostor v dramatické tvorbě. Chce klást důraz na historická témata, úspěšné komediální série a zmínil výrobu výpravného seriálu pro děti. Chce jít také cestou mezinárodních koprodukcí.


V minulosti čelila ČT obvinění z nevyváženosti. Čtěte více:

Porušení zákona. ČT prý v amerických volbách stranila Clintonové

Donald Trump a Hillary Clintonová v druhé prezidentské debatě


Ve zpravodajství se chce zaměřit na poskytování ověřených důvěryhodných informací. Plánuje otevřít nové zahraniční zpravodajské posty i dostavbu budovy zpravodajství. Česká televize by se také měla stát dostupnou vzdělávací platformou pro všechny věkové skupiny, chystá založení divácké rady nebo ombudsmana ČT.

V rámci přechodu na standard DVB-T2 by podle Dvořáka měla ČT získat dva multiplexy místo stávajícího jednoho. Umožnilo by jí to například paralelní vysílání sedmi zpravodajských relací z jednotlivých studií. Nově by měla vzniknout studia v Ústí nad Labem a Plzni. V nových médiích se chce zaměřit na mladé lidi, kteří před sledováním televizní obrazovky dávají přednost mobilním telefonům a počítačům.

Staronovému šéfovi podle mediálního experta Filipa Rožánka nahrála přízeň současného složení Rady České televize, která je s jeho dosavadním řízením televize spokojena. „Hlas evidentně dostal i od radních, kteří k němu bývají spíš kritičtější. Zároveň byl jeho projekt výrazně nejlepší a nesliboval něco, co vůbec není v kompetenci generálního ředitele, jako to místy dělali jeho soupeři,“ podotkl.

Dvořákovi, který byl jasným favoritem volby, končil mandát letos 30. září, kdy bude v Česku vrcholit kampaň před volbami do Sněmovny. Nový mandát mu začne 1. října.

bitcoin_skoleni

Dvořák absolvoval technickou kybernetiku na Elektrotechnické fakultě ČVUT, v roce 1999 získal titul MBA na Chicagské univerzitě (USA). Od roku 1993 spolupracoval se skupinou PPF. V roce 2002 se stal za PPF jednatelem televize Nova. O rok později nahradil Vladimíra Železného na místě generálního ředitele. Novu vedl do roku 2010, ředitelem ČT je od podzimu 2011.

Přečtěte si také:

Podle Mafry si ČT platí za vylepšování pověsti. Lživé a účelové, říká ředitel televize

Spor ČT s regulátorem o hranolek se vrací na začátek

ČT a ČRo mohou na vratkách DPH získat přes miliardu


  • Našli jste v článku chybu?