Menu Zavřít

Export by letos měl stoupnout o šest procent. Brzdí ho hlavně nedostatek pracovníků

19. 7. 2017
Autor: Jan Rasch/Euro

Export tuzemských firem by v letošním roce měl stoupnout o šest procent meziročně na zhruba 4,2 bilionu korun, vyplývá to z odhadu společnosti Deloitte. Export brzdí především nedostatek pracovníků. Pořadí exportních destinací by se měnit výrazně nemělo. Mírně poroste i závislost tuzemské ekonomiky na vývozu do EU, odhadují zástupci podnikatelských svazů.

Pro letošní rok Deloitte počítá s růstem objemu vývozu o šest procent po loňském zvýšení o dvě procenta. „Důvodem zrychlení růstu je obrat ve vývoji cen exportu. Zatímco loni vývozní ceny klesly o 3,1 procenta, letos by se měly mírně zvýšit. Zrychlit by však měl také růst reálného exportu, a to díky akceleraci hospodářského růstu v eurozóně, která je hlavním obchodním partnerem české ekonomiky,“ uvedl hlavní ekonom společnosti David Marek.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák věří, že letos bude překonána čtyřbilionová hranice exportu. „Sledujeme velký zájem o podnikatelské mise, každý měsíc vyvezeme desítky našich firem do zahraničí jako doprovod vládních reprezentantů či prezidenta. Exportní výkonnost si držíme, přestože ČNB ukončila intervence a koruna posiluje,“ uvedl Hanák.

Hospodářská komora neočekává změny v pořadí hlavních exportních destinací. „Daří se nejen na našim hlavním exportním trhům, ale i trhům mimo EU. Výraznější změnu směrem k třetím trhům ale neočekáváme, takže další drobné navýšení závislosti Česka na EU v letošním roce nevylučujeme,“ dodala hlavní analytička Hospodářské komory Karina Kubelková.


Bývalý ministr zahraničí Kavan a předrevoluční důstojník Zbytek dobývají východní trhy. Čtěte více

 Jan Kavan a Zdeněk Zbytek


Posílení kurzu koruny se podle Davida Marka letos ještě příliš neprojeví, klíčové exportní firmy mají většinu exportu zajištěnou proti kurzovým pohybům. Silnější koruna se tak výrazněji může projevit, až při přerolování kurzového zajištění firem v příštím roce.

Kromě nedostatku pracovní síly, brexitu či ochranářské obchodní politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa je hrozbou pro české exportéry i kombinace budoucího posilování koruny a rostoucích mzdových a jiných výrobních nákladů. Česká republika tak čeká období, kdy se ekonomika začne 'čistit'. Podniky, které byly schopny vyrábět za podmínek slabší koruny a umírněných mzdových nákladů skončí. „Firmy, které vyrábějí výrobky s vyšší přidanou hodnotou, s vyšší marží, ty přežijí. Ale ti co tohle nevyrábí se dostanou pod značný tlak rostoucích nákladů a posilující koruny a budou postupně opouštět trh,“ řekla ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.


Rusko a mimoevropské trhy ožívají. Čtěte více

Kontejnery v hamburském přístavu


Tempo růstu exportu by na konci třetího čtvrtletí mělo být vyšší než 11 procent, ukázal Index exportu, který sestavuje Asociace exportérů a Raiffeisenbank. Průmysl ale nestíhá plnit požadavky zákazníků ze zahraničí, roste počet nedokončených zakázek. Export brzdí především nedostatek pracovníků.

bitcoin školení listopad 24

Dále čtěte:

Průmysl nestíhá plnit požadavky zahraničních zákazníků. Chybí pracovníci

Exportní banka půjčí Ukrajincům na české součástky pro jadernou elektrárnu

Českému vývozu do Rakouska se daří. Letos vzrostl o 12 procent

 Ilustrační foto


  • Našli jste v článku chybu?