Menu Zavřít

Exportní banka půjčí Ukrajincům na české součástky pro jadernou elektrárnu

28. 6. 2017
Autor: NAEK Energoatom

Česká exportní banka (ČEB) půjčí ukrajinské straně 30 milionů korun na koupi výrobků plzeňské společnosti Škoda JS, které by měly pomoci zvyšování bezpečnostních standardů jaderné elektrárny Záporožská na jihovýchodě Ukrajiny. Peníze banka půjčí ukrajinské společnosti NAEK Energoatom. Ta elektrárnu vlastní.

„Půjčkou pro ukrajinského partnera podpoříme tuzemskou výrobu zboží s vysoce přidanou hodnotou,“ uvedl generální ředitel ČEB Karel Bureš. Banka uvedla, že konkrétně bude financovat dodávku systému pro zaslepení kanálů ionizačních komor.

Pro dodavatele, Škodu JS, je Ukrajina z hlediska exportu po Slovensku a Maďarsku třetím nejvýznamnějším trhem. „Jsme na něm díky dlouhodobé spolupráci a dodávkám dobře zavedeni a vidíme v něm i potenciál do budoucna,“ uvedl generální ředitel Škody JS Josef Perlík.

Škoda JS
Společnost se dříve jmenovala Jaderné strojírenství, je od roku 2004 součástí ruské skupiny OMZ z oblasti těžkého strojírenství.

Zaměřuje se na inženýring, výrobu, prodej a servis zařízení pro jadernou energetiku, ropný a plynárenský průmysl, důlní techniku a výrobu speciálních ocelí.

Práce na Záporožské elektrárně si vyžádala zvýšení bezpečnostních standardů, které vyžadují úřady v souvislosti s havárií v jaderné elektrárně v japonské Fukušimě v roce 2011. Škoda JS namontuje zařízení ještě letos.


Jak vypadá odklon od jádra v Německu: Konec jádra: Němci musí stavět záložní plynové elektrárny

Paroplynová elektrárna v bavorském Irschingu


Exportní banka dodala, že stejným způsobem financovala několik obchodních kontraktů v celkové výši 1,1 miliardy korun mezi NAEK Energoatom a Škodou JS.

bitcoin_skoleni

V loňském roce firma zvýšila meziročně zisk před zdaněním o 65 procent na 178 milionů korun. Tržby podle mezinárodních účetních standardů činily 4,4 miliardy korun, meziročně o čtvrtinu více.

Přečtěte si také:

Investorem nového bloku Dukovan bude stát nebo ČEZ. Rozhodne se za rok

O uran bude zájem. Jádro slaví úspěch v Číně, Indii i v Japonsku

"Americký Černobyl" končí předčasně provoz. Z ekonomických důvodů


  • Našli jste v článku chybu?